Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.10.2020 - 31.10.2020

Výstava Iconic Ruins v Bílsko-Bělé

Výstava představuje architektonické změny v Polsku, České republice, Slovensku a Maďarsku. Zaměřuje se především na analogie minulosti těchto zemí. Ukazuje také současný stav cenných budov a jejich právní postavení, což vede k diskusi o nejbližší budoucnosti - kriticky ohroženém kulturním dědictví pozdní modernismu. 7. 12. vás zveme na vernisáž a 18. 12. proběhne debata. Vstupné je zdarma

Historie nebyla laskavá k Varšavě - v důsledku druhé světové války ztratilo hlavní město Polska významnou část svých budov. Tato část byla vystavena z ruin a částečně přestavěna ve druhé polovině 20. století, podle tehdejších modernistických konceptů nejen v Polsku. Bez ohledu na to, jak hodnotíme urbanistické plánování a architekturu té doby, stojí za to se dozvědět o tomto architektonickém dědictví, protože stále dominuje ve veřejném prostoru Varšavy a přispívá k jeho charakteru. Tento jev se samozřejmě týká většiny polských měst, kde v druhé polovině 20. století byly postaveny nejen velké sídliště, ale budovy byly doplněny tzv. socmodernistickými projekty.

Rovněž je třeba si uvědomit, že Polsko nebylo po válce ostrovem - sousední země byly v podobné politické a ekonomické situaci - Česká republika, Slovensko a Maďarsko. A také dnes se potýkají s problémy podobnými Polsku s přijetím poválečného architektonického dědictví. V zemích našeho regionu je poválečná stavba v paradoxní situaci: na jedné straně stále vyvolává negativní souvislosti s režimovou érou, na druhé straně se stala nejen předmětem výzkumu, publikací, výstav, ale také životního stylu, uctívání městské mládeže. Stále častěji jde také do registrů památek.

Anna Cymer

 

Místo konání:
Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej Filia Os. Złote Łany, ul. Jutrzenki 20
Datum:

Od: 1.10.2020
Do: 31.10.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala