Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.12.2019 18:00 - 23.2.2020

Výstava Iconic Ruins

Výstava představuje architektonické změny v Polsku, České republice, Slovensku a Maďarsku. Zaměřuje se především na analogie minulosti těchto zemí. Ukazuje také současný stav cenných budov a jejich právní postavení, což vede k diskusi o nejbližší budoucnosti - kriticky ohroženém kulturním dědictví pozdní modernismu. 7. 12. vás zveme na vernisáž a 18. 12. proběhne debata. Vstupné je zdarma

Historie nebyla laskavá k Varšavě - v důsledku druhé světové války ztratilo hlavní město Polska významnou část svých budov. Tato část byla vystavena z ruin a částečně přestavěna ve druhé polovině 20. století, podle tehdejších modernistických konceptů nejen v Polsku. Bez ohledu na to, jak hodnotíme urbanistické plánování a architekturu té doby, stojí za to se dozvědět o tomto architektonickém dědictví, protože stále dominuje ve veřejném prostoru Varšavy a přispívá k jeho charakteru. Tento jev se samozřejmě týká většiny polských měst, kde v druhé polovině 20. století byly postaveny nejen velké sídliště, ale budovy byly doplněny tzv. socmodernistickými projekty.

Rovněž je třeba si uvědomit, že Polsko nebylo po válce ostrovem - sousední země byly v podobné politické a ekonomické situaci - Česká republika, Slovensko a Maďarsko. A také dnes se potýkají s problémy podobnými Polsku s přijetím poválečného architektonického dědictví. V zemích našeho regionu je poválečná stavba v paradoxní situaci: na jedné straně stále vyvolává negativní souvislosti s režimovou érou, na druhé straně se stala nejen předmětem výzkumu, publikací, výstav, ale také životního stylu, uctívání městské mládeže. Stále častěji jde také do registrů památek.

Anna Cymer

 

Doprovodný program na prosinec:

  • 7.12, godz. 18 Iconic Ruins? Architektura vyšegrádských krajin v letech 1945-1989 - vernisáž výstavy, oučást oslavy prvních narozenin pavilonu Zodiak
  • 8.12, godz. 18 Iconic Ruins?: Universus a další. Odkud pochází brutalismus v Polsku? 
    Přednáší Anny Cymer, polská kurátorka výstavy
  • 15.12, godz. 16 Iconic Ruins? Komentovaná prohlídka výstavy s Anny Cymer, polská kurátorka výstavy

 

Organizátor: české centrum ve Varšavě ve spoluprási s hlavním městem Varšava a Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich (varšavskou pobočou Asociace polských architektů).

Výstava je součástí evropského projektu „Shared Cities: Creative Momentum“, spolufinancovaného programem Evropské unie Creative Union.

Místo konání:

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż „Wiecha” Wiecheckiego 4

Datum:

Od: 7.12.2019 18:00
Do: 23.2.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala