Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.3.2018 - 30.3.2018

Výstava "Dvojí pohled na Golema". Konfrontace ilustrací Dina Battaglia a Petra Nikla.

České centrum vás srdečně zve na výstavu s názvem "Dvojí pohled na Golema", na které budou představeny ilustrace dvou slavných ilustrátorů, italského Dina Battagli a českého Petra Nikla. Výstava nabídne nový pohled těchto autorů na legendu o pražském Golemovi zároveň také zajímavou konfrontaci uměleckých přístupů k této imaginární bytosti. Výstava vznikla za spolupráce studia Michelangela a Českého centra v Miláně. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 8. března v 18.30 v Českém centru, Via Giovanni Battista Morgagni 20 - Milán. Výstava bude otevřena od 9. do 30. března 2018.

 

Dino Battaglia ilustruje ve čtrnácti kresbách příběh rabína Juda Loewa. Předlohu převzal z knihy Jorga Luise Borgese, kde rabín po mnoha studiích a pokusech objeví magické slovo emeth – znamenající čistou pravdu, které dokáže oživit Golema k životu. Ilustrace Golemova příběhu podle Dina Battaglia byly poprvé publikovány černobíle v časopise Linus v roce 1971. Následně byly uveřejněny v barevné verzi v roce 1985 v časopise Corto Maltese zpracované jeho manželkou Laurou. Golem má od té doby již několik edičních vydání v Itálii i v zahraničí. V roce 1997 se uskutečnila výstava v Miláně, Palazzo Bagatti Valsecchi, kdy byly k vidění originální kresby Dina Battaglia o pražském Golemovi.

Vedle kreseb Dina Battaglia budou na výstavě k vidění ilustrace českého umělce a grafika Petra Nikla, které doprovázejí knihu Ivany Pecháčkové „Legenda o Golemovi“ (Meander, 2000). Novela zpracovává známou legendu o stvoření umělé bytosti - Golema. Příběh nadaného, po poznání a také po moci a bohatství prahnoucího studenta Johana, jenž zběhne ze studií v Heidelberku, aby v Praze hledal Golema, se odehrává v závěrečných letech Rudolfovy vlády. Prolíná se s dalšími legendami o rabim Löwovi a jeho tajemném homunkulovi a vypráví o Praze jako o městě tolerance. Knihu doprovodil svými ilustracemi Petr Nikl, jehož jedinečná koncepce Golema magicky podtrhuje tajemné obrysy staré legendy.

Dino Battaglia (1923 - 1983) byl italský karikaturista, známý pro svůj výrazný a expresivní styl tvorby. Vytvářel své vlastní komiksy a ilustroval klasické romány. Od roku 1950 s ním spolupracovala jeho manželka Laura De Vescovi. Battagliovi ilustrace kolorovala a pomáhala mu se psaním komiksových knih. Jeho originální práce byla hlavním předmětem několika výstav.

Petr Nikl (1960) je český malíř, ilustrátor, autor knih pro děti a divadelník. Zakládal již zaniklou uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Pro jeho obrazy je typická decentní barevnost. V roce 1995 mu byla udělena Cena Jindřicha Chalupeckého. Zpočátku se věnoval spíše malbě, grafice a kresbě. Za knihu “Záhádky” získal v roce 2008 ocenění Magnesia Litera v kategoriích „kniha roku“ a „kniha pro děti a mládež“. 

 

Místo konání:

Via G.B. Morgagni 20
20129 Miláno
Itálie

Datum:

Od: 9.3.2018
Do: 30.3.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala