Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.12.2019 - 15.1.2020

V Madridu bude k vidění výstava mapující sto let česko-španělských diplomatických vztahů

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček spolu s velvyslancem Ivanem Jančárkem zahájí na španělském Ministerstvu zahraničí výstavu připomínající důležité momenty stoleté historie česko-španělských diplomatických vztahů. Obě demokracie letos oslaví sto let vzájemného sbližování a spolupráce, ale také dlouhého odcizení zapříčiněné vládou diktátorských režimů. Výstava bude slavnostně zahájená 16. prosince v 19:00 hod. a veřejnosti zůstane přístupná až do 15. ledna.

Výstava nebude vyobrazovat jen čistě diplomatické vztahy obou zemí za posledních sto let, ale zabrousí i do jiných společenských témat či hlouběji do historie. Dobrými příklady, na nichž se to dá demonstrovat, jsou například španělský původ Pražského Jezulátka nebo dětství pozdějšího českého panovníka Rudolfa II., které strávil v El Escorialu. Po roce 1919 došlo k výraznějšímu sblížení obou zemí. A to jak za vlády Alfonse XIII., tak i později za druhé Španělské republiky. Ještě za španělské občanské války se mnoho Čechoslováků dobrovolně zapojilo do bojů na straně republikánů, ale pak vzájemné vztahy na dlouhou dobu ochladly. Ve Španělsku začala frankistická diktatura a v Československu se k moci dostal komunistický režim. V 70. letech došlo k opětovnému navázání vzájemných vztahů, ale plně normalizovány byly až po sametové revoluci. Na tom měli velkou zásluhu především vůdci obou zemí, španělský král Juan Carlos I. a československý prezident Václav Havel.

Akci pořádá španělské ministerstvo zahraniční ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Madridu a České centrum v Madridu.

Místo konání:

Ministerio de Asuntos Exteriores, Unión Europea y Cooperación, Plaza de la Provincia, 1, Madrid

Datum:

Od: 16.12.2019
Do: 15.1.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala