Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.10.2013 18:00 - 29.11.2013

Výstava „Komentátorky“ v Centru Současného Umění ve Varšavě

Výstava s názvem „Komentátorky“ je zasvěcena tvorbě současných mladých autorek, které ve svých pracích komentují současné politické, společenské a umělecké dění. Výstavy se zúčastní také mladá umělkyně z ČR Tamara Moyzes.

Autorky výstavy se dotýkají nejzávažnějších témat dnešního světa: režim, válka, terorismus, finanční krize, historické spory, katastrofy. Hlavním kritériem pro výběr prací je rozhodné stanovisko, které zaujme jejich autorka a způsob, jakým umělecky prezentuje své závěry. Tyto práce jsou neanonymním a tudíž odvážným komentářem k současným problémům. Kurátorky výstavy Leonida Kovač a Anna Waleska, předpokládají účast mj. takových umělkyň a aktivistek jako: Marina Naprushkina, Tamara Moyzes, Gabriela Golder, Melanie Bonajo nebo Rosella Biscotti.

Po desetiletích, kdy se ženy museli takřka bít o svá základní práva a privilegia, jsme se dočkali, a to nejen v umění ale i v jiných oblastech, viditelného rozdílu. Obecně řečeno, ve věcech důležitých z úhlu pohledu dějin a společenských změn mají hlavní slovo muži, avšak k emocím, tělu a tradici se umějí nejlépe vyjádřit ženy. Cílem výstavy není ukázat ženský pohled na svět, který je často chápán jako tzv. jiný úhel pohledu, ale představit jejich názor na diskurs, zacházet s nimi na rovině oficiální narace, zlomit rozdílu, skrze nějž je názor žen ignorován nebo marginalizován. Výstava a doprovodný program jsou určitou zkouškou, do jaké míry bude fungovat předávání málo oblíbených, obtížných a v Polsku málokdy vystavovaných materiálů pro diváka atraktivním a angažovaným způsobem. Akce zároveň propaguje ženské společensky angažované umění.

Projekt si klade za cíl zprostředkovat setkání a spolupráci umělkyň různých disciplín a národností a vytvořit platformu pro společnou činnost a výměnu mezi nimi a příjemci. Organizátoři chtějí působit na internetu, vytvořit blog (natemat.pl) věnovaný problémům reflektovaným na výstavě, kde bude umístěn bezplatný elektronický katalog a kam budou pravidelně vkládány příspěvky organizátorů výstavy, hostů, umělkyň i obyčejných návštěvníků či internautů.

Vernisáž: 31 října 2013 roku, 18.00 hod.

Výstava bude otevřena do 29. listopadu 2013 roku

Vstup zdarma

Již zanedlouho na stránkách: www.komentatorki.natemat.pl  

Místo konání:

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Warszawa, ul. Jazdów 2

Datum:

Od: 31.10.2013 18:00
Do: 29.11.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala