Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.6.2018 - 2.9.2018

Dokumentace invaze do Československa v rámci PhotoEspaña v Alcalá de Henares

Sto fotografií, které zachytily tři významné okamžiky během a po sovětské invazi Československa, budou vystaveny od 14. června do 16. září v Conventu de Santa María la Rica – bývalé nemocnici Hospital de Santa María la Rica v Alcalá de Henares. Akce se koná v rámci letnošního festivalu fotografie PhotoEspaña. Jedná se o invazi 21. Srpna 1968, sebeupálení Jana Palacha o rok později a odchod sovětských vojsk a pád Železné opony dvacet let později. Tisková konference a slavnostní zahájení výstavy proběhne 12. července od 10:30 hodin za účasti kurátorky výstavy Dany Kyndrové, zástupců festivalu PhotoEspaña, velvyslankyně České republiky ve Španělsku Kateřina Lukešová a ředitele Českého centra v Madridu Stanislava Škody. Vstup je zdarma.

Vpád vojsk Varšavské smlouvy v čele sovětské armády 21. srpna 1968 do Československa zrušil započaté demokratické reformy pražského jara. Jednalo se o největší vojenskou operaci v Evropě od ukončení druhé světové války. Čechoslováci se ze dne na den ocitli v obklopení okupantů se samopaly a sovětskými tanky.

Kurátorka Dana Kyndrová vybrala padesát fotografií, které mají připomenout padesáté výročí pražského jara. Fotografie zachycují významné okamžiky událostí, které se konaly během 21 let plných dynamických společenských a politických změn. Díla jsou rozdělena na tři obdobý: invaze vojsk Varšavské smlouvy a konec československé vzpory proti Sovětskému svazu v roce 1968, tragická oběť mladého studenta Jana Palacha v roce 1969 a odchod sovětské armády na začátku devadesátých let. Mezi vybranými fotografiemi jsou také díla známých českých fotografů jako Oldřicha Škáchy, Dagmar Hochové, Jana Reicha, Miroslava Huceka nebo Vladimíra Lammera, který je autorem titulní fotografie.

Dana Kyndrová, fotografka a kurátorka této výstavy vystudovala filosofii a společenské vědy na Karlově Univerzitě v Praze. Od roku 1992 se věnuje černobílé humanistické fotografií a realizovala více než šedesát výstav v České republice či v zahraničí. Vydala šest fotografických publikací, například „Per musicam aequo“ (1998), které se věnuje hudební výchově lidí s zrakovým postižením nebo také „Žena mezi vdechnutím a vydechnutím“ (2002). Její díla jsou mimo jiné částí kolekcí Galerie Morava v Brně či muzeí ve městech Lausanne, Newcastle, Paříž nebo New York.

Návštevní doba:

Út – so

11.00 – 14.00h

18.00 – 21.00h

Ne

11.00 – 14.00h

Volný vstup

Výstava je organizována radnicí města Alcalá de Henares, Velvyslanectvím České republiky ve Španělsku, Českým centrem v Madridu a festivalem PhotoEspaña.

 

 

 

Místo konání:
C/ Santa María la Rica, 3, Alcalá de Henares
Datum:

Od: 12.6.2018
Do: 2.9.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala