Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.11.2015 - 28.11.2015

Galerii Českého centra v Miláně vyzdobí sochy mladých talentů

Od 4. do 28. listopadu bude galerie Českého centra v Miláně hostit výstavu soch pod názvem Andante: 4 pražské sochařské ateliéry. V rámci expozice představí svoji tvorbu sedm studentů Akademie výtvarných umění v Praze (AVU) a dva studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM). Výstava je pokusem ukázat stav současného sochařství skrze práce studentů a studentek tří ateliérů AVU a jednoho ateliéru UMPRUM, škol s výjimečnou tradicí a exkluzivním postavením na české výtvarné scéně. Inaugurace výstavy proběhne v již zmiňované galerii Českého centra v Miláně (Via G. B. Morgagni 20, Miláno) 4. listopadu od 18:30.

Hlavní téma výstavy se nese v duchu „zpomalení“, které je výstižně zahrnuto v oficiálním názvu expozice Andante. To si tvůrci vypůjčili z hudební terminologie, čímž kreativně propojili dvě na sobě nezávisle existující umělecké oblasti. Výstava Andante je svědectvím o hledání současných českých sochařek a sochařů z nejmladší generace, je svědectvím, že zpomalit v dnešní uspěchané době je pořád možné. Přestože ubývá škol, kde se sochařství - toto výsostné a náročné umění - vyučuje, v Praze jsou hned dvě vysoké umělecké školy, kde probíhá výuka tradičním ateliérovým způsobem.

Prezentace mladé české sochařiny proběhne za přítomnosti samotných autorů exponovaných děl, přičemž každý z nich pojednává sochání vlastním osobitým způsobem. Publikum bude mít možnost zhlédnout díla Martina Bobka, Pavly Dundálkové, Jakuba Golla, Pavlíny Hlavsové, Petry Křivové, Kryštofa Kučery, Martina Malého, Nikoly Emmy Ryšavé a Ondřeje Viceny. Z kurátorského hlediska výstavu zaštiťuje historička umění a prorektorka pro studijní záležitosti Akademie výtvarných umění, PhDr. Pavlína Morganová, PhD.

Sochařská expozice má zároveň dáti vzniknout budoucí spolupráci mezi pražskou AVU a její milánskou obdobou, Akademií výtvarných umění v Breře (Accademia di belle arti di Brera). Česko-italský dialog odstartovaný právě výstavou v Českém centru bude jistě představovat studnici umělecké inspirace pro nadcházející roky a budeme věřit, že nebude trvat dlouho a dočkáme se další, třeba opět sochařské, výstavy, tentokrát už ale v česko-italské koprodukci.

Vystavující umělci:

Jakub Goll – Ateliér figurálního sochařství a medaile AVU

Pavla Dundálková – Ateliér sochařství I AVU

Martin Malý – Ateliér sochařství I AVU

Nikola Emma Ryšavá – Ateliér sochařství I AVU

Martin Bobek – Ateliér sochařství II AVU

Ondřej Vicena – stážista Ateliéru sochařství UMPRUM (posluchač AVU – Ateliér nových médií I)

Kryštof Kučera – Ateliér sochařství UMPRUM

Pavlína Hlavsová – absolventka Ateliéru sochařství I AVU

Petra Křivová – absolventka Ateliéru sochařství II AVU

 

Místo konání:

Via G.B. Morgagni 20
20129 Miláno
Itálie

Datum:

Od: 4.11.2015
Do: 28.11.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala