Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.2.2010 0:00 - 10.3.2010 0:00

Výstava „Umění komiksu, komiksovost v umění“

V Galerii Izderska-Łaziorek v Kazimierzi se bude konat výstava „Umění komiksu, komiksovost v umění“, která představuje díla dvanácti současných českých umělců (nebo autorských dvojic), jejichž tvorba se opírá především o komiks nebo z něj podstatným způsobem čerpá.

 

Komiks se po roce 2000 stal v České republice fenoménem: zbavil se nálepky pokleslého čtiva a stal se plnohodnotnou uměleckou kategorií, jež berou v potaz jak masová média, tak čtenářská obec. Vznikají nové časopisy věnované tomuto mezioborovému umění, realizují se festivaly a jsou udíleny ceny.

Zásluhu na tom mají zejména komiksové počiny Jaroslava Rudiše/Jaromíra Švejdíka (Alois Nebel), Lucie Lomové (Anna chce skočit) – v Polsku velice dobře známé a ceněné, nebo Vojtěcha Maška/Džiana Babana (Monstrkabaret Freda Brunolda) či Jiřího Gruse (Voleman). Jde o díla, která suverénním výtvarným i literárním jazykem komentují moderní českou historii (zejména zkušenosti s německým nacismem a komunistickým režimem) i aktuální podobu všednodenního života ve velkoměstě.

Českému komiksu a výtvarnému projevu, který tato estetika ovlivnila, nechybí fantazie a osobitý humor stejně jako výrazný existenciální podtext.

 

Místo konání:

Al. Róż 16
00-556 Varšava
Polsko

Datum:

Od: 10.2.2010 0:00
Do: 10.3.2010 0:00

Organizátor:

Galerie Izderska-Łaziorek


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala