Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.5.2016 - 13.5.2016

Historii slavné vily Tugendhat představí výstava v Urban Centre v Miláně

Putovní výstava, která se uskuteční od 2. do 13. května 2016 v galerii Urban Centre v Galerii Vittora Emanuella na Piazza del Duomo v Miláně, mapuje osud vily Tugendhat, od jejího návrhu na počátku třicátých let 20. století až do dnešní podoby. Tato ojedinělá stavba ve stylu funkcionalismu byla postavena podle návrhu světoznámého architekta Miese van der Roheho v Brně. Skrze fotografie a doprovodné odborné texty výstava představí nejen původní plány vily, ale také ojedinělý design interiéru a jednotlivé architektonické prvky, díky kterým byla považována za prototyp moderního bydlení. Výstava je připravena Městem Brno a Museem Města Brno ve spolupráci s Městem Milán a Českým centrem.

Vila Tugendhat byla navržena pro manžele Gretu a Fritze Tugendhat v letech 1929-1930 známým architektem Miesem van der Rohe. Dnes je považována za jedno z jeho nejdůležitějších děl z předválečného období, a zároveň za jednu z nejlépe dochovaných staveb v Evropě od tohoto německého architekta. Jedná se o unikátní umělecké dílo z hlediska designu, prostorového uspořádání, vybavení interiéru, technického zázemí a začlenění do krajiny. V interiéru vily jsou použity vzácné materiály jako onyx z Maroka, travertin z Itálie a dřevo pocházející z exotických asijských dřevin. Architekt Mies vand der Rohe navrhl také interiér stavby. Sedací nábytek z vily Tugendhat se dnes řadí mezi ikony designu nábytku 20. století. Na svou dobu bylo také zcela unikátní technické zázemí vily, kdy původní návrh zahrnoval již teplovzdušné vytápění a chlazení, elektricky stažitelná okna a nebo například fotobuňky u vchodu. V letech 2010 - 2012 prošla vila důkladnou rekonstrukcí a díky rozsáhlým renovacím byla navrácena do své původní podoby. Vila Tugendhat je otevřena pro veřejnost od roku 2012 jako památka moderní architektury. 

Výstava představí historii a osud této výjimečné stavby prostřednictvím celkem čtyřiceti obrazových panelů doplněných odbornými texty.

Galerie Urban Center  se nachází v samém centru Milána, v Galerii Vittora Emanuella, Piazza del Duomo. Návštěvníkům je přístupná od pondělí do pátku vždy od 9:00 do 18:00, vstupné zdarma.

 

Místo konání:

Urban Center Milano, Piazza del Duomo

Datum:

Od: 2.5.2016
Do: 13.5.2016

Organizátor:

partner


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala