Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.5.2009 0:00 - 31.5.2009 0:00

Výstava „Zpráva o Lodži“ ve snímcích Karla Cudlína

Výstava „Zpráva o Lodži“ ve snímcích Karla Cudlína vznikla v přímé návaznosti na stejnojmenný dokumentární film režiséra Pavla Štingla, který bude při příležitosti zahájení výstavy promítán. Přední český fotograf Karel Cudlín byl vyzván ke spolupráci již během natáčení filmu. Soubor snímků, které se mu v Lodži během roku 2007 podařilo nasnímat, je vedle materiálu natočeného pro dokument, plnohodnotným paralelním vyjádřením tváře podivného místa. Výstava je rovnocenným zrcadlem nadčasového obrazu ghetta, podobně jako připravený film.

V letech 2004-2007 byl natáčen snímek o lidech, obývajících v současné době lokalitu někdejšího nacistického koncentračního tábora. Charakter původních domů a ulic se od konce druhé světové války v tomto polském městě neproměnil téměř vůbec.

Podle historických zdrojů a vzpomínek pamětníků umíraly v lodžském ghettu stovky lidí denně. Vysílení zde leželi na ulicích, hladoví byli schopni okrást své blízké… Přesto zde ještě pro 200 000 obyvatel byl stín naděje na přežití… Cesta dál vedla do vyhlazovacích táborů. Kruté selekce, které naplňovaly povinné počty odsouzenců do transportů rozervaly rodiny, braly děti jejich rodičům… Sebevraždy byly na denním pořádku...

 

Karel Cudlín (1960, Praha)

Český fotograf zabývající se dokumentární fotografií. Do povědomí veřejnosti se dostal především jako jeden z osobních fotografů prezidenta Václava Havla. Byl sedmnáctkrát oceněn v soutěži Czech Press Photo. Většina jeho fotografií vzniká na cestách – New York, Ukrajina, Slovensko, Polsko, Rusko, Rumunsko, Moldavsko nebo Kavkaz. Dlouhodobě sleduje běžný život na pozadí politického konfliktu v Izraeli. Účastnil se desítek skupinových výstav v USA, ČR a po celé Evropě. Jeho díla se nacházejí v řadě soukromých sbírek. V současné době spolupracuje s časopisem Respekt.

 

 

Místo konání:

Al. Róż 16
00-556 Varšava
Polsko

Datum:

Od: 7.5.2009 0:00
Do: 31.5.2009 0:00

Organizátor:

Muzeum Kinematografie v Lodži, České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala