Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.4.2018

Výstup Vladislava Bláhy v Kyjevě a Gomelu

Vladislav Bláha je jediný český kytarista, jenž sólově koncertoval ve slavné Carnegie Hall v New Yorku. Anglický časopis Music Opinion jej po koncertě v Londýně označil za jednoho z nejlepších českých kytaristů, německými médii byl po recitálu na festivalu v Iserlohn nazván „vůdčím českým kytaristou“.

Kyjev

11.04.2018 v 19:00

ul. Volodymyrska 45-а


Gomel

14.04.2018 v 19:00

15.04.2018 v 19:00

ul. Irininska 16

 

  

 


Je vítězem 4 mezinárodních kytarových soutěží: Markneukirchen, Německo, Esztergom, Maďarsko, Volos, Řecko a Kutná Hora. Obdržel bronzovou medaili v soutěži Radio France v Paříži.  

 

Koncerty: vystupoval sólově a jako sólista s orchestrem v řadě světových  metropolí: Londýn /mj. i v Royal Festival Hall a Conway Hall/, Tokio, Řím, Paříž, Berlín, New York /Carnegie Hall/, Jakarta, Havana, Buenos Aires, Los Angeles, Lima, Caracas, Chicago, Miami, Dallas, Vídeň, Curych, Brusel, Moskva, Valencie, Saigon, Hanoj, ad., dosud ve 40 zemích Evropy, Asie, Latinské Ameriky a v USA (9 x), kde se stal  Čestným občanem města Dallasu. Tisk oceňuje jeho bohatství hudebního výrazu, brilantní virtuositu a stylovou čistotu hry. V jeho repertoáru jsou skladby všech epoch včetně koncertů pro kytaru a orchestr J.Rodriga, M.M.Ponceho, A.Vivaldiho, K.Kohouta, A.Tučapského. 28 skladatelů ze 16 zemí mu věnovalo skladby, mj. i J.W.Duarte, J.Cardosso, N.Koshkin, F.Kleynjans, A.Tučapský, M.Štědroň, J.Morel, M.Tesař.  

Mimo sólové činnosti spolupravuje s předními umělci: dua se Zuzanou Lapčíkovou (cimbál), s Irenou Budweiserovou (zpěv), s houslemi (P.Šporcl /J. Svěcený / J. Novotný), Duo Guitarinet (klarinet a kytara) s Vítem Spilkou, Duo Guitaccord /kytara + J. Zámečník, bajan/, Brněnské instrumentální trio (kytara + J.Novotný, housle, J. Zámečník, bajan).

 

        Vladislav Bláha je docentem JAMU, pedagogem Konzervatoře Brno a externím pedagogem Univerzity Guanajuato, Mexiko. Vede mistrovské kursy na univerzitách a hudebních školách v USA (8x), v Mexiku (6 x), v Rakousku, v Německu a řadě festivalů. Je ředitelem Mezinárodního kytarového festivalu BRNO a předsedou České kytarové společnosti. Je zván do mezinárodních porot prestižních soutěží (Benicasim, Mottola, Gorizia, Tychy,…). Vede edice kytarových not v Německu a v USA.

       Po studiu na Konzervatoři Brno absolvoval VŠ studium  na Hochschule f.Musik F.Liszt, Weimar, Německo u R. Zimmera, doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě a v roce 2009 habilitoval na docenta JAMU. Své umění zdokonalil na stážích u významných osobností:J.W.Duarte,Londýn,u G.Crosskey,Royal Northern College, Manchester, C.Cotsiolis  a A.Carlevaro.

     Jeho nahrávky zahrnují 7 samostatných CD, dalších 6 CD v duu a ve spolupráci s dalšími umělci, dále pro TV a rozhlas zemí Evropy, USA, Kuby, Mexika, Peru, Vietnamu, Venezuely, Indonézie, Argentiny ad.

 

Místo konání:

Datum:

11.4.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala