Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.4.2013 18:00 - 7.6.2013 0:00

Výtvarník Stanislav Kolíbal bude 26.4. vystavovat v Galerii Foksal

V pátek 26.4. otevře Galerie Foksal výstavu velkého jména české současné geometrické abstrakce, Stanislava Kolíbala (nar. 1925) za osobní účasti autora. Výstava ponese název „ Stanislav Kolíbal – bílé, černé, šedé“.

Celá výstava se ponese v těchto tří tónech, obsáhne  reliéfy a několik trojrozměrných předmětů, většinou z doby  nejnovější, pouze  několik z r. 1988. Návštěvníci budou mít před očima komplikovanou hru kruhů, výsečí, úhlopříček, horizontál a vertikál, vše v reliéfu a ve hře světla mezi bílými, šedými či černými plochami. Kolíbalovo dílo je hledáním jednoduchosti, harmonie, klidu.  „Nejde mi o skutečnost… jde mi o takové umění, které může existovat v ní jako její součást, jako strom, který se ničemu nepodobá. Rozšířit tak skutečnost o to, co v ní někdy ani není,“  řekl jednou o své tvorbě.  Celý život se zajímal o abstrakci, nikdy nepracoval figurativně,  před r. 1989 měl víc potíží a zákazů než tvůrčí volnosti. Jeho zájem o plochy, hmotu a tvary ho přivedl i k různým projektům  v architektuře, z nichž některé se i uskutečnily (impozantní zeď českého velvyslanectví v Londýně, nosníky Nuselského mostu v Praze…).

 Kolíbal patří k největším dnešním  jménům českého výtvarného umění, před několika měsíci měl na Pražském Hradě velkou monografickou výstavu.  V Galerii Foksal bude vystavovat poprvé, v Polsku míval kontakty  s Muzeem moderního umění v Lodži, kam jezdil a kde vystavoval, v r. 1982 se tam například zúčastnil výstavy „Konstrukcja w procesie“.  Je dnes zastoupen v mnoha světových sbírkách.

Výstava potrvá do 7.6. a návštěvníci budou mít kromě katalogu  k dispozici rovněž film o autorovi.

Místo konání:

"Foksal" Gallery, ul. Foksal 1/4, Warszawa

Datum:

Od: 26.4.2013 18:00
Do: 7.6.2013 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala