Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.6.2002 0:00 - 0:00

Vzhůru do Nizozemí

Pásmo Tomáše Hanáka v doprovodu Lenky Vychodilové a Jiřího Podzimka z divadla Sklep.

V sobotu 8. června jsme se potřetí sešli na již tradičním Odpoledni Nizozemských listů pořádaném redakcí a Českým centrem v již známém hotelu Bijhorst. Sál se i tentokrát zcela zaplnil a mezi účastníky se opět objevilo i několik nových tváří.

Redakce Listů ve složení Líba van Dijk, Ladislav Malinský a Jaroslav Kantůrek tentokrát omezila redakční část Odpoledne na minimum a úvodní blok zakončil Ladislav Malinský výzvou, aby čtenáři vyjádřili své hodnocení, připomínky a náměty formou ankety, která byla v dostatečném množství účastníkům v sále k dispozici. Jsme upřímně zvědavi na ohlas a výsledky. Před přestávkou ještě přítomné oslovil Dr. M. Špaček, předseda Stálé komise Senátu ČR pro krajany žijící v zahraničí.

Větší prostor byl tentokrát věnován programové části Odpoledne. Herci Divadla Sklep Tomáš Hanák, Lenka Vychodilová a Jiří Podzimek představili pestré kabaretní pásmo Vzhůru do Nizozemí a v improvizovaných podmínkách předvedli humoristická, literární, herecká, hudební i varietní čísla speciálně vybraná pro vystoupení na naší akci v Holandsku. Pro dokreslení atmosféry vystoupení připojuji s laskavým svolením umělců malou ukázku z textů, které v pořadu zazněly.

Divadlo Sklep (založeno v roce 1971) již oslavilo třicáté výročí činnosti. Největší pozornost před rokem 1989 asi vyvolal společný projekt Pražská pětka, na kterém se vedle Sklepa podílely další čtyři soubory - Mimóza, Recitační skupina Vpřed, Kolotoč a Baletní jednotka Křeč. Po roce 1989 přišly další filmy, desky, televizní pořady a soubor Sklep svůj (ne)styl vypiloval k dokonalosti. Za zdánlivým neumětelstvím sklepáků se však skrývá unikátní potenciál múzických lidí z nejrůznějších oborů. Sklepem prošla za posledních třicet let kromě Tomáše Hanáka řada známých osobností jako David Vávra, Milan Šteindler, Václav Marhoul, Tomáš Vorel, Eva Holubová, František Skála, bratři Cabanové a mnoho dalších. A tak když se nedávno chystala čtyřiadvacetihodinová Besídka k návratu Sklepa do sálu na Dobešce, bylo podle aktérů (současných i bývalých sklepáckých osobností) ještě několik hodin programu v rezervě. Alespoň malou ukázku ze sklepáckého repertoáru jsme měli možnost zhlédnout i my během letošního Odpoledne Nizozemských listů v Haagu.

Během přestávek zbylo tentokrát více času nejen na občerstvení, ale i na vzájemné rozhovory také na terasách hotelu Bijhorst, neboť počasí nám už tradičně přálo.

Na závěr Odpoledne byl ještě promítnut film Tmavomodrý svět, o kterém již Listy dříve informovaly. Byli jsme rádi, že se nám film podařilo zajistit, ale i přes veškerou snahu a zajištění speciálního promítacího zařízení, nebyla kvalita obrazu a zvuku vzhledem k charakteru sálu a velkému počtu účastníků pro část publika vyhovující. Pro pořadatele pak další cenná zkušenost pro organizaci dalších ročníků.

Místo konání:

Westersingel 9
3014 GM Rotterdam
Nizozemí

Datum:

8.6.2002 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum, redakce Nizozemských listů, Spolek Čechů a Slováků v NL


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala