Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.9.2020 - 30.9.2020

Jiří Menzel a jeho programy v Českém centru New York

Spolu s kolegy, kteří dříve pracovali v Českém centru New York, s diplomaty, kteří tady působili, s krajany i přáteli, sdílíme hlubokou lítost a zármutek nad úmrtím legendárního českého režiséra Jiřího Menzela (23.2.1938 - 5.9.2020).

 

Jiřího Menzela, držitele Oskara za film Ostře sledované vlaky a mnoha dalších světových i českých filmových ocenění, jsme od vzniku Českého centra New York měli tu čest zde mnohokrát přivítat.Olga Menzelová, Martin Dvořák, Pavla Niklová, Jiří MenzelZde jsou vzpomínky a fotografie těch, kteří ho tady vítali, provázeli ho a připravovali mu program:
 

Irena Kovářová, výkonná ředitelka Českého centra New York 2003-2004, zástupkyně ředitele ČC NY 1999-2000  

Čas letí a teď nemám při ruce dokumentaci, ale bylo to myslím v roce 1999, do New Yorku jsem dorazila docela nedávno a právě jsem začala pracovat jako zástupkyně ředitele Českého centra New York. Díky téhle pozici jsem měla to štěstí potkat několik filmařů velikánů československé nové vlny. Teď, po smrti Jiřího Menzela, už zbývají jen ty vzpomínky, protože už téměř všichni představitelé této vlny odešli na věčnost. A v tomto roce proběhlo moje první setkání s Jiřím Menzelem. České centrum a Anthology Film Archive v New Yorku společně uvedli jeho retrospektivu, kterou zorganizoval Petr Poledňák, tehdejší ředitel Centra. Režisér světově proslaveného filmu Ostře sledované vlaky měl zrovna smolné období. Odešel z profesorské pozice na FAMU, své alma mater, a současně byl ve sporu o film, o jehož natočení velmi stál. Od návštěvy New Yorku si myslím mnoho nesliboval. Takže když jsme jeli po Second Avenue a viděli z auta lidi, co se chtěli dostat na zahajovací film jeho přehlídky, jak stojí ve frontě vedoucí až za roh kolem celého bloku, byl Menzel viditelně dojatý. Není pro mne větší potěšení, než vidět umělce v momentě, kdy se setká se svým vděčným publikem.  

Střih, o sedm let později Menzel zrovna natočil ten film, o kterém si tenkrát myslel, že o něj navždy přišel. Bylo to Hrabalovo Obsluhoval jsem anglického krále, a my jsme film uvedli v BAM v rámci každoroční přehlídky nového českého filmu, kterou jsem v té době pro České centrum a BAM kurátorovala. Tehdy přijel Menzel šťastný společně s mladou manželkou a byl nadšen z přijetí své nejnovější adaptace Hrabala. Vyžíval se i ve štavnaté diskuzi s informovaným publikem, a opět v nás ponechal dojem šarmantního gentlemana.  

Během letošní pandemie jsem s Českým centrem připravila online projekci mého oblíbeného Menzlova filmu Slavnosti  sněženek. V mé paměti bude Jiří Menzel navždy zapsán jako režisér rozmarných komedií. A také jako herec ve filmech svých kolegů z československé nové vlny jako Hra o jablko Věry Chytilové a Upír z Feratu Juraje Herze. Skrz jeho herectví je patrná i jeho osobnost — byl to muž, který pevně ovládal své umění před kamerou i za ní. 

Už mi zbývá jen říct sbohem, pane Menzel, zůstanete v našich vzpomínkách!“ 

***Chris Harwood, Pavla Niklová, Jiří Menzel


Pavla Niklová, ředitelka Českého centra New York 2010-2014 

„Setkala jsem se s Jiřím Menzelem na promítání jeho posledního filmu Donšajni v rámci festivalu Czech That Film v New Yorku. Kino v České národní budově je pro 75 lidí, a pro velký zájem jsme uskutečnili tři promítání! Pan Menzel má stále po celém světě své fanoušky a přátele, kteří si nenechali jeho film ujít. Při diskuzi po projekci mi nejdřív sebral papír s otázkami, a pak už všechno bylo jenom milý rozhovor a vtipná zábava pro diváky, a také pro mě. Filmy Jiřího Menzela nestárnou, zůstávají důležitou součástí evropské kinematografie. Jsem velmi ráda, že jsem ho potkala osobně.“  

***Jiří Menzel, Martin Dvořák, Pavla NiklováMartin Dvořák, generální konzul České republiky v New Yorku 2012-2017
 

 „Od rána na mě ze všech českých i světových médií vykukuje ta smutná zpráva. Jiří Menzel už dotočil svoji poslední klapku a nám tu nechal už jen krásu a radost vtělenou do svých filmů, ale taky bolest nad tím, že už tu není. 

V mé hlavě se promítá film o tom, jak jsme v roce 2013 začali s paní Olgou na dálku kout plány na to, že připomeneme New Yorku jeho 75. narozeniny výstavou připomínající jeho celoživotní práci a její nejvyšší vrcholy. A povedlo se to náramně! V dubnu přivezla Yorku Jiřího Menzela do New a jako dárek mu nachystala setkání s Woody Allenem a s Milošem Formanem. A přitom jsme stihli domluvit i tu výstavu a taky první zahraniční projekci tehdy ještě ne zcela hotového a bohužel také posledního Menzelova filmu Donšajni. Takže v září jsme se sešli znova, v České národní budově byla, i díky další skvělé souhře s Českým centrem a s BBLA, velká sláva a Jiří Menzel si myslím velice užil i tenhle další dárek, který mu ten rok paní Olga k tomu výročí nachystala. A já si z toho odnesl to potěšení s tím úžasným člověkem a vynikajícím kumštýřem strávit pár hodin povídáním o všem možném. Dodnes si při vzpomínce na něj hřeju pod víčky obrázek jeho laskavých a stále trochu klukovských očí, stále vidím ten nezapomenutelný lehce nesmělý úsměv a připomínám si tu obrovskou dávku jemné sebeironie, jakou není obdařen zdaleka každý, kdo toho dokázal v životě tolik, jako on.   

Budeme na Vás vzpomínat s láskou, Pane Režisére!


„Natočil i to, co je nefilmovatelné.“ Zemřel režisér Jiří Menzel
Celý článek na Radiu Prague International najdete ZDE 
Foto kredit: Helena Plavec, Archív CCNY a Kristýna Milde


 

 

Místo konání:

Online

Datum:

Od: 5.9.2020
Do: 30.9.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala