Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.12.2013 - 12.12.2013

České filmy na varšavském festivalu lidskoprávních filmů WatchDocs

Dva české dokumentární filmy a speciální sekci věnovanou pražskému festivalu s obdobnou tematikou Jeden svět nabízí varšavský filmový festival WatchDocs, který se zaměřuje na filmy s lidskoprávními náměty. Diváci budou moci shlédnout film „Pevnost“ (K.Tasovská, J.Kokeš) o Podněstří a příběh romského zpěváka a aktivisty „Vojta Lavička“ režisérky Heleny Třeštíkové.

V neděli večer proběhne u příležitosti 15 let existence pražského festivalu Jeden svět celý blok věnovaný tomuto festivalu, budou tu uvedeny čtyři filmy, jež měly na jaře v Praze největší úspěch, i snímek „Pevnost“. Festival představí na tomto zvláštním večeru B.Rambousková z Jednoho světa a ředitel ČC Varšava P.Janyška (CSW, 20 hod).

WatchDocs je zaměřen na mladou generaci, má mezi ní velký ohlas, filmy běží v několika nejlepších varšavských kinech, poté putují celý rok díky péči nevládních organizací po menších městech a univerzitách.  Letos porota vybrala z asi 1200 filmů 70 snímků včetně čtyř nových polských dokumentů. Z ČR  byl vybrán „Vojta Lavička“ (H.Třeštíková). Zajímavé je, že ze tří přihlášených filmů s romskou tematikou byly  všechny české. Jedním z velkých hostů festivalu je letos Jihoameričanka Maria Ramos.

České centrum se řadí mezi několik kulturních institutů, které varšavský festival podpořily (British Council, Institut Francais a Rakouské kulturní forum). Za varšavským festivalem stojí Helsinský výbor a Nadace Otevřená společnost (dříve Soros).

Watchdocs otevřeně podpořily ambasády Holandska, Švédska a Norska, velvyslanec Holandska vystoupil s projevem o nedělitelnosti lidských práv. Festival podpořily finančně Norsko, Lichtenštejnsko, Island.

Festival se koná ve dnech 5.-12.12 ve varšavských kinech Muranów, Antropos, CSW v Zamku Ujazdowském.

Více podrobností: http://www.watchdocs.pl/2013/a/

Místo konání:

Warszawa

Datum:

Od: 6.12.2013
Do: 12.12.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala