Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.3.2013 - 4.4.2013

Helga Hošková-Weissová přijede do Polska

Helga Hošková-Weissová přežila jako mladé děvče Terezin, kde se ji podařilo kreslit a tyto kresby později zachránit. Ted vydává svůj deník zachycující hrůzu válečné doby. Kniha se 20 března ukáže v polských knihkupectvích.

Helga Hošková-Weissová je dnes mezinárodně uznávanou výtvarnicí. Po válce dohonila ztracená školní léta, vystudovala střední grafickou školu. Pokračovala pak na Vysoké škole umělecko-průmyslové a páteř její výtvarné tvorby představují válečná témata. Narodila se v roce 1929 v Praze, kde žije dodnes.

Deník začala psát v roce 1939, když ji bylo deset let a začala nacistická perzekuce Židů. Roku 1941 se Weissovi dostali do Terezína, kde žili společně až do otcovy deportace do Osvětimi v roce 1944.

Dva dny po jeho odjezdu byly do transportu zařazeny i Helga s matkou. Sešit, do něhož Helga děsivý vývoj událostí i své pocity zapisovala, zazdil její strýc do jedné z terezínských stěn. Po válce jí ho vrátil a Helga do deníku doplnila zážitky z Osvětimi. Deník je mimořádně silná a autentická výpověď o dětství a dospívání v terezínském ghettu a v koncentračních táborech.

Deník  vyjde s ilustracemi Hoškové-Weissové, které vznikaly současně s textem.

21. března v 18.00 hod. v Židovském Institutu ve Varšavě (Błękitny Wieżowiec) Helga Hošková-Weissová uvede svojí vzpomínkovou knihu.

Tentýž den bude v Židovském Institutu otevřena výstava jejích dětských kreseb. Výstava bude otevřena jen dva týdny, od 21. března do 26. dubna.

České centrum je spoluorganizátorem událostí.

Místo konání:
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma ul. Tłomackie 3/5, Warszawa
Datum:

Od: 21.3.2013
Do: 4.4.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala