Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.2.2013 17:00 - 12.3.2013

Výstava Jan Palach ’69 ve Varšavě

České centrum pořádá spolu s Varšavskou univerzitní knihovnou 27.2.t.r. v 17 hod vernisáž výstavy o Janu Palachovi, kterou připravil tým mladých českých historiků (P.Blažek, P.Eichler, J. Jareš). Bude instalována ve vestibulu nedávno otevřené velmi moderní knihovny, kudy denně projde 3-4.000 studentů, zahájení se zúčastní režisérka Agnieszka Holland a spoluautor P.Blažek.

Výstava na 23 panelech velmi výtvarným a působivým způsobem, který kombinuje fotografie, dokumenty a text, dokumentuje Palachův čin, atmosféru počínající neostalinistické normalizace i Palachův ohlas doma i v cizině až po Palachův týden v r. 1989. Věnuje se také upálení polského občana Ryszarda Siwce na protest proti sovětské okupaci (už v září 1968) i dalších, donedávna neznámých lidí (v Maďarsku, Litvě, Lotyšsku). Stopuje rovněž  pozdější ohlasy na Palachův čin v Polsku.

Součástí výstavy je i posmrtná maska, kterou J.Palachovi sňal sochař O.Zoubek (a která była modelem jeho pomniku na FF UK).

Výstava se koná v souvislosti s uvedením filmu Agnieszky Holland „Hořící keř” (slavnostní premiéra 26.2. v Opeře, v polské síti HBO 3.3.), který ve třech dílech vypráví příběh J.Palacha, jeho zoufalého činu i toho, jak s jeho odkazem naložil tehdejší režim. Soustřeďuje se na osud tehdy mladé advokátky D.Burešové, která se ujala Palachovy matky ve sporu s komunistickým funkcionářem V.Novým, který se snažil Palachův čin zdiskreditovat  teorií jakéhosi studeného ohně.

Kromě vernisáže výstavy proběhne ten samý den večer na Varšavské univerzitě promítání filmu spojené s diskusí s režisérkou a se členy jejího týmu.

15.3. proběhne v 18-20 hod ve varšavském Domu setkání s historií kolokvium českých a polských historiků  Jan Palach ´69.

Výstava bude po Varšavě putovat po dalších polských městech, většinou ji doprovodí debaty historiků obou zemí se studenty a veřejností, i promítnutí filmu.

 

Více o Palachovi zde: www.janpalach.cz

 

Na výstavě se podíleli:

Národní muzeum v Praze

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Ústav pro studium totalitních režimů

Archiv bezpečnostntích složek

Místo konání:

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66

Datum:

Od: 27.2.2013 17:00
Do: 12.3.2013

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala