Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.12.2011 - 10.1.2012

Výstava „Szlak do wolności / Cesta ke svobodě“

Výstava dokumentuje historii Polsko-česko-slovenské Solidarity (Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej), její aktivity a členy, díky nimž se stali významným článkem nezávislé demokratické opozice.

Polsko-česko-slovenská Solidarita byla výjimečným příkladem mezinárodní spolupráce demokratické opozice v sovětském bloku. Její představitelé vykonávali neobyčejnou práci a vstoupili do historie jako fenomén, který překročil hranice času i prostoru. Tehdy si toho nebyli vědomi, sledovali důležitější cíle. K jejich hlavním úkolům patřilo shromažďování a distribuce samizdatové a exilové literatury za hranice, organizace tajných setkání v horách, předávacích akcí, pomoc obětem represí a šíření informací o nezávislých iniciativách. Členové SPCzS nehledali žádnou další ideologii. Jejich program vycházel ze spolupráce s organizacemi s podobným přístupem, ze sympatií k sousedním zemím, ale také z potřeby svobody a pravdy. Cesta k naplnění těch nejzákladnějších potřeb člověka je zavedla až ke svobodě. Cesta, jež dlouho lidi nespojovala, ale kvůli hraniční stráži rozdělovala. To se ale změnilo…

Výstava vznikla v spolupráci s SPCzS.

Výstavu doplní 13. prosince v 18:00 hod. projekce filmu „Občan Havel přikuluje“ - dokumentárního snímku o Václavu Havlovi a době vzniku jeho slavné hry Audience.

 

Místo konání:

Al. Róż 16
00-556 Varšava
Polsko

Datum:

Od: 12.12.2011
Do: 10.1.2012

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala