Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.5.2009 0:00 - 0:00

Z jižních Čech až na konec světa - Mise 2009

V rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské Unie se dne 30. května 2009 ve španělském městě Finisterre (Galicie) uskuteční akce na památku mírové mise českého krále Jiřího z Poděbrad, vedené Lvem z Rožmitálu a Blatné v letech 1465 – 1467, která navštívila všechny důležité evropské dvory a dorazila až do nejzazší části Španělska, tehdy celou Evropou považované za konec světa – FINIS TERRAE.

 

Na podporu vytvoření unie vyslal český král do evropských zemí poselstvo vedené jeho švagrem, jihočeským velmožem Lvem z Rožmitálu a Blatné. Příběh dvouleté diplomatické a poznávací cesty české reprezentace po Evropě, podrobně zaznamenané kronikáři, patří k vrcholným dílům pozdního středověku a představuje vyspělost národní kultury a rytířských mravů stejně jako jedinečný dobový obraz evropských zemí. Souvislost s moderními myšlenkami Evropské unie je velmi zřetelná a živá.

 

 

           

 

 

Akce připomínající mírovou misi se skládá ze dvou částí:

 

V 17:30 hodin vyjde od kostela Santa María de las Arenas ve Finisterre slavnostní průvod, ve kterém nebude chybět ani slavný Lev z Rožmitálu a Blatné. Průvod ukončí svou cestu na mysu Finisterre, kde bude slavnostně odhalena památeční deska.

 

Večer ve 21:30 hodin se uskuteční představení divadla Continuo, po kterém bude následovat občerstvení pro všechny přítomné, na kterém nebude chybět ani jihočeské pivo Budvar. 

 

 

       

 

 

 

Místo konání:

Avda. Pio XII, 22-24
28016 Madrid
Španělsko

Datum:

30.5.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum v Madridu, Velvyslanectví ČR ve Španělsku, Radnice města Finisterre


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala