Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.12.2019 18:00 - 5.4.2020

Z města ven! Sovinec jako centrum neoficiální česko-slovenské kultury 1974-1989

Projekt k výročí r. 1989 a Sametové revoluce. Výstava českého umění ze sbírky J. Štreita. Projekt připravený kurátorkou Štěpánkou Bieleszovou z Muzea umění Olomouc, průřez současným českým uměním 2. pol. 20. st., s doprovodným programem (filmový cyklus k r. 1989).

Mimo město! Sowiniec jako neoficiální centrum československé kultury 1974-1989

Výstava děl ze sbírky J. Štreita dokumentující avantgardní tvorbu umělců nežádoucích pro komunistický režim. Projekt připravila kurátorka Štěpánka Bieleszová z Muzea umění v Olomouci.

Sbírka děl shromážděných v Sowinieci je jedinečným záznamem o vývoji československého neoficiálního a polooficiálního umění, pokrývajícího období od šedesátých let až do současnosti, a je také živou kulturní památkou, ukazující společensko-historické podmínky té doby..

"Kde je můj domov" - výstava fotografií Jindřicha Štreita (2013-2017)

Autor zobrazuje bezdomovce ve všech projevech jejich existence, bez patosu a idealizace, ale s viditelným souhlasem a pochopením situace.

Jindřich Štreit se svým nejnovějším fotografickým projektem dostal do složitého, kontroverzního světa bezdomovců - jako člověk a jako fotograf. Naši spoluobčané žijící na předměstí a často mimo společnost jsou předmětem mnoha současných výzkumů, jsou o nich psány vědecké knihy, vytvářeny různé podpůrné programy, ale jsou také předmětem mnoha trvale zakořeněných mýtů. Hluboká a pronikavá vizuální esej, která intenzivně a systematicky zkoumá problém bezdomovectví v České republice, je však vzácná.

Humanistické poselství bezdomovce je vyjádřeno jeho empatickým přístupem k marginalizovaným lidem. Štreitovy fotografie povzbuzují zamyšlení nad roztřesením, nepředvídatelností a zároveň hodnotou života.

vernisáž obou výstav se bude konat 6. prosince od 18:00 v Muzeum Śląska Opolskiego

Výstava bude doprovázena filmovou projekcí. 

Místo konání:
Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7, Opole
Datum:

Od: 6.12.2019 18:00
Do: 5.4.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala