Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.5.2012 - 31.5.2012

Projekce dokumentárních filmů l “Zapomenuté transporty”

České centrum zve na projekce dokumentárních filmů Lukáše Přibyla “Zapomenuté transporty“ o příbězích Židů deportovaných z Čech a Moravy do koncentračních táborů a ghett v Lotyšsku, Bělorusku, Estonsku a Polsku. Projekce se uskuteční v rámci Festivalu 9 bran 2012 ve dnech 28. 5. (18:00h) v Centro Sefarad-Israel, a 31. 5. (20:30h) v Comunidad Judía Madrid. Pro zhlédnutí projekce je nutné kontaktovat Comunidad Judía Madrid. Spoluorganizátoři: Centro Sefarad-Israel Madrid, Comunidad Judía Madrid, Fundación Chamartín a Festival 9 bran.

Zapomenuté transporty jsou mozaikou vzpomínek židů deportovaných z Čech a Moravy do koncentračních táborů a ghett v Lotyšsku, Bělorusku, Estonsku a východním Polsku. Tedy míst, o kterých se narozdíl od nechvalně proslulé Osvětimi, Treblinky, Dachau či Terezína příliš nemluví, ale které byly svědky stejně krutých osudů stovek tisíc lidí. Filmy jsou, bez použití současných záběrů a komentáře, složeny z velmi osobních zážitků, které se proplétají a vytvářejí dosud neznámý a překvapivý obraz přežívání v ghettech a táborech Riga, Salaspils, Kaiserwald, Malý Trostinec, Jagala, Ereda, Zamošč, Sawin a dalších. Svědci hovoří pouze o místech, osobách a událostech, se kterými se osobně setkali a každý zmíněný detail je pečlivě dokumentován pomocí unikátních, z naprosté většiny nikdy nezveřejněných autentických fotografií a filmových fragmentů, nalezených během let neuvěřitelně trpělivého bádání v archívech, soukromých sbírkách, na půdách domků v polských vesnicích nebo i v garážích rodin bývalých příslušníků SS. Pro výsledných šest hodin dokumentárního cyklu bylo pořízeno, po téměř celé Evropě, ale i v Izraeli, USA, Austrálii či Venezuele, více než 260 hodin záznamu. Natáčeným rozhovorům předcházelo letité pátrání po svědcích, spojené s pracným ověřováním jmenných seznamů přeživších, prohledáváním listin na matrikách, bezpočtem telefonátů a stovkami dopisů, inzeráty v novinách i na internetu. Mnozí z vypovídajících museli být dlouze přesvědčováni, aby se svými zkušenostmi zažitými před více než šedesáti lety tvůrcům svěřili. Většina z nich o svých traumatech promluvila vůbec poprvé. (oficiální text distributora)

 

Festival 9 bran je festivalem česko-německo-židovské kultury, který se poprvé konal v roce 2000. Festival má letní a zimní část, a část festivalu se koná vždy v jedné cizí zemi. Tento rok Festival 9 bran vzdává čest nedávno zesnulému Arnoštu Lustigovi a poprvé vycestoval do Španělska. Zde se představí širokou škálou akcí, např. prezentací překladu knihy „Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou“, výstavou fotografií „Žít je Lustig“, koncerty hudebních skupin MAKOM a MENORAH, projekcemi dokumentárních filmů „Zapomenuté transporty“, projekcí filmu „Démanty noci“ aj. Cílem festivalu je připomenout prvky česko-německo-židovské kultury, které byly téměř zničeny během 2. světové války.

http://www.9bran.cz/

 

 

Místo konání:

Comunidad Judía Madrid, C/ de Balmes, 3. Madrid; Centro Sefarad-Israel, C/ Mayor, 69, planta baja. Madrid

Datum:

Od: 28.5.2012
Do: 31.5.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala