Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.10.2011 19:00

Zátopek - lidská lokomotiva

České centrum Milán představí novou knihu Marca Franzelliho, která se zabývá příběhem mýtu neporazitelného československého atleta Emila Zátopka - aneb z Baťovy obuvnické továrny na helsinský maraton. Publikace z edice biancoenero vyšla s předmluvou Waltra Veltroniho, známého italského spisovatele, novináře i politika. Prezentace se uskuteční ve čtvrtek 20. října 2011 od 19:00.

 

 

 

 

Milovníci sportu a velkých životních příběhů by si neměli nechat ujít knihu Zátopek – Lidská lokomotiva Marca Franzelliho, která vyšla v květnu 2011. Tento italský novinář, jedna z nejvýraznějších osobností italského televizního sportu, vypráví neobyčejný životní příběh muže, který jako dělník Baťovy obuvnické továrny v předválečném Československu jen náhodou objeví svou vášeň pro běh. Od tohoto okamžiku, ve stále rostoucím tempu masakrujících tréninků, startuje závratná kariéra tohoto legendárního běžce, jenž se zapsal do dějin světové atletiky svými historickými vítězstvími a neobyčejnými rekordy.

Příběh Emila Zátopka je příběhem velkého úsilí a dřiny. Cílevědomý, ironický a vědomý si hranic svých možností, které se však s velkou houževnatostí snažil překonávat. Svým neúnavným během a jedinečným stylem, “lidská lokomotiva” ještě dnes  ohromuje a získává obdivovatele na celém světě. “Z jeho tváře, deformované grimasami z námahy a utrpení, se zdá, že každou chvíli zkolabuje, kdežto on naopak, k údivu všech, přidává na tempu, útočí, a nepřestává, dokud všechny neporazí a nestane se absolutním  vítězem.” (Gianni Brera).

V rychlém tempu televizních reportáží Franzelli odříkává  Zátopkovy  slavné výkony: od prvních vítězství na amatérských závodech k prvním oficiálním titulům a rekordům, prvnímu olympijskému zlatu v Londýně roku 1948 až k triumfu v Helsinkách v roce 1952, kde legendárně skóroval třemi zlatými medailemi v běhu na 5 a 10 km a v maratonu. Ve všech třech těchto disciplínách překonal olympijské rekordy.

Příběh o sportu je současně připomínkou historických událostí v Československu: nacistické okupace, poválečných nadějí i zklamání, nástupu studené války i krátkého období Pražského jara, kdy se Zátopek aktivně postavil na stranu reformního křídla KSČ, na stranu procesu obrody svobody a demokracie, následné sovětské okupace 21.srpna 1968 i perzekuce tohoto vynikajícího sportovce v tzv. normalizaci. Na pozadí těchto událostí tak Franzelli příběh Emila Zátopka podává jako příklad nejen velkých vítězství, ale i porážek, dávajíce tak sportu, jako důležité součásti školy života, vyšší smysl a hodnotu.

 

CHCETE-LI NĚCO VYHRÁT, ZABĚHNĚTE 100 METRŮ. CHCETE-LI NĚCO ZAŽÍT, ZABĚHNĚTE SI MARATÓN.

Emil Zátopek

 

 „Téměř dvacet let „Lidská lokomotiva“ nepřetržitě běžela, polykala kilometry, sbírala vítězství, drtila rekordy, zanechávajíc za sebou sportovní soupeře všech národností, všech věkových skupin. Toto a mnoho jiného najdete v knize Marca Franzelliho. Najdete příběh o vytrvalosti a jedinečnosti tohoto neobyčejného atleta. Najdete vzrušení, jenž pouze sport dokáže roznítit.“   

Walter Veltroni

Prezentace se zúčastní

Alberto Cova - mistr světa 10.000m, Helsinki 1983
olympijský vítěz 10.000m, Los Angeles 1984
Daniele Menarini - spoluředitel Correre
Václav Šedý - ředitel Českého centra
Prezentaci bude moderovat Elio Trifari -ředitel Fondazione Cannavò

Přímý přenos z Radio Sportiva, 22. července 2011 (v italštině)

http://www.megaupload.com/?d=7ZDZZHHG

Místo konání:

Via G.B. Morgagni 20
20129 Miláno
Itálie

Datum:

20.10.2011 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala