Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.8.2018 18:00

Žert

Hlavní hrdina příběhu i po patnácti letech těžce doplácí na důsledky svého žertu ze studentských let. V 50. letech byl Ludvík Jahn vyloučen z vysoké školy a musel jako „třídní nepřítel“ na nucené práce do Pomocných technických praporů. Po letech se setká s jedním z vyučujících, kteří způsobili jeho neštěstí. Začne promýšlet pomstu. Jako předloha filmu posloužil režisérovi stejnojmenný román Milana Kundery z roku 1967.

O konci pražského jara

Před 50 lety v noci z 20. na 21. srpna 1968 vstoupili na území tehdejšího Československa vojska Varšavské smlouvy, konkrétně Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky. Snahy o reformaci a liberalizaci socialistického režimu v Československu poté utichly stejně tak jako jeden z nejinovativnějších proudů evropských filmových dějin, tzv. československá nová vlna.

Při příležitosti tohoto výročí představí České centrum Berlín společně s Zeughauskinem filmový maraton „O konci pražského jara“ právě těch filmů, které vznikly v posledních letech československé nové vlny. Kromě jiného budou k vidění i tři filmy, které vznikly až po pádu komunismu a svým dějem se vrací k období konce pražského jara.

 

Žert

ČSSR 1968, 80 min., v originálním znění s angl. titulky, režie: Jaromil Jireš
Námět: podle stejnojmenného románu Milana Kundery

 

Místo konání:

Zeughauskino, Deutsches Historisches Museum, Unter den Linden 2, 10117 Berlin

Datum:

19.8.2018 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala