Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.5.2010 0:00 - 0:00

Zločin v šantánu

České kino v Berlíně

 

Film se odehrává v blíže neurčené zemi v blíže neurčený čas a vypráví o zpěvačce jménem Clara Regina (Eva Pilarová), která vystupuje v jednom šantánu a do které se zamiluje ministr vnitra oné země. Večer co večer vysedává ve své soukromé lóži v nočním baru a posílá jí růži se svou vizitkou. Jednoho večera ministr ke květině přiloží i perlový náhrdelník, ten ovšem někdo okamžitě ukradne. Podezření padne na prostoduchého podomka (Jiří Suchý). Ten si na svou obhajobu najme právníka (Jiří Šlitr). Při jeho volbě ale podomek neměl šťastnou ruku – jde o jeho první případ, na který se připravoval během svého čtvrt století dlouhého studia práv. Titul nakonec získal, a sice z rukou svých bývalých spolužáků, kteří už jsou tou dobou dávno profesory na právnické fakultě. Může podomek s takovýmto právníkem případ vyhrát?

 

O závěru tohoto filmu, natočeném v roce 1968, napsal tenkrát americký publicista Alan Levy, že je „perfektní politickou metaforou aktuální situace v Československu – ještě s oprátkou kolem krku se zpívá, jak ale vše skončí je stále ještě nejisté“.

 

Akce je pořádána Českým centrem v Berlíně ve spolupráci s kinem Passage.

 

Zločin v šantánu

ČSSR 1968, 83 min., v originále s titulky

Režie: Jiří Menzel, scénář: Josef Škvorecký, Jiří Suchý, Jiří Menzel

Hrají: Eva Pilarová, Jiří Suchý, Jiří Šlitr, Jitka Zelenohorská, Vlastimil Brodský, Rudolf Hrušínský, Zdeněk Svěrák a další

 

Pondělí, 17.5., 19.30 hod.

Passage, Karl-Marx-Straße 131, 12043 Berlin, U7 Karl-Marx-Straße

Vstupné: 6,- €, sníž. 5,- €

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

17.5.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum Berlín, Passage


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala