Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.11.2014

Promítání filmu Zug in die Freiheit v kině Aventure

České centrum v Bruselu vás zve na promítání německého dokumentárního filmu Zug in die Freiheit v kině Aventure v Bruselu. projekce se bude konat dne 3. 11. 2014 od 19:00 hodin (v německém jazyce s anglickými titulky). Dokument je připomínkou události pádu železné opony před 25 lety. Promítání uvedou vedoucí kulturní sekce Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Belgii Cornelia Ganitta a velvyslanec ČR v Belgii Jaroslav Kurfürst. Promítání filmu je zdarma - předchozí elektronická rezervace je nutná.

Je 30. září 1989 krátce před sedmou hodinou večer. Vidíme téměř čtyřtisícový dav východoněmeckých uprchlíků v zahradě Západoněmeckého velvyslanectví v Praze. Všichni čekají na informaci od Hanse Dietricha Genschera, ministra zahraničí SRN. Ten se nakonec objeví na balkóně. „Přišel jsem, abych Vám sdělil, že dnes bylo umožněno Vaše vycestování... Zbytek jeho projevu je přehlušen hlasitými ovacemi. 

Téhož večera je vypraven první vlak z Prahy do SRN. Po složitých diplomatických vyjednáváních představitelů východního Německa, Spolkové republiky Německo a Československa umožnil režim NDR těmto unaveným lidem 1. října 1989 vycestování 5 zvláštními vlaky do SRN. To je počátek jedné z nejvýznamnějších událostí v poválečné německé historii.

Kdy: 3. 11. 2014 od 19:00

Kde: Cinema Aventure, rue des Fripiers 57, Galerie du Centre Bloc II, 1000 Brusel

Vstup: Zdarma, rezervace nutná na rulakova@czech.cz

 

 

 

 

Místo konání:

Datum:

3.11.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala