Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Projekty

Iniciujeme a realizujeme vlastní projekty


HANDMADE DREAMS

Výstava Handmade Dreams představuje v kurátorském výběru Petra Nového (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou) aktuální tendence v české bižuterii, a to od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize reprezentované výběrem z vítězných prací z designové soutěže Mistr křišťálu. Své místo ve výběru naleznou i české šperkařské značky pracující s bižuterními polotovary. Podrobné informace o projektu zde.


 


NOC LITERATURY

Literární happening

Projekt vychází z předpokladu, že literatura je jedinečným tvůrčím médiem zachycujícím zásadní dialog mezi hlasy jednotlivců a hodnotami společnosti, ve které žijí, je nástrojem vzájemného porozumění a kulturní výměny a napomáhá odstraňovat komunikační bariéry. V roce 2017 Česká centra organizují již 11. ročník, který proběhne v pražských Nuslích a v Michli, ale také ve více než 70 českých a evropských městech. Podrobné informace o projektu zde.

Záměrem projektu je netradičním způsobem přiblížit veřejnosti současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení, která se během jednoho večera uskuteční na atraktivních či běžně nedostupných místech. V průběhu minulých let mohli návštěvníci poznat zajímavá místa pražské Letné, Smíchova, Libně, Malé Strany, Dejvic a dalších městských částí. Projekt se rozšířil do dalších měst a zemí. Trojí atraktivitou projektu, tedy spojením zajímavého textu, neobvyklého místa a originální prezentace, usiluje projekt o vytvoření jedinečného kulturního zážitku pro širokou veřejnost. Informace o aktuálním ročníku naleznete zde nebo na webových stránkách projektu.


 


CENA SUSANNY ROTH

Mezinárodní překladatelská soutěž je určena pro mladé překladatele z českého jazyka. Jejím cílem je podpora mladých zahraničních překladatelů a bohemistů, stejně jako podpora českých autorů v jejich přístupu k zahraničním čtenářům.

Soutěž, nesoucí jméno po renomované švýcarské bohemistce a překladatelce Susanně Roth (1950-1997), která se výraznou měrou zasloužila o propagaci soudobé české literatury v zahraničí, pořádají Česká centra (ČC) ve spolupráci s Literární sekcí Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU). Podrobné informace o soutěži zde.
ROK ČESKÉ KULTURY V JAPONSKU 2017

Rok 2017 představuje významné výročí v kontextu česko-japonských vztahů. Česká republika a Japonsko si připomenou 60. výročí obnovení diplomatických vztahů (Protokol o obnovení normálních styků mezi Československou republikou a Japonskem ze dne 13. února 1957). Cílem realizace projektu je zviditelnění České republiky v Japonsku a propagace českých umělců, kultury a českých značek. Více informací najdete zde.


 


BRILLIANT BY DESIGN

Brilliant By Design je název výstavy českého skla a porcelánu, organizovaná Českými centry na podporu Českého designu a kreativních průmyslů. Jejím cílem je zdůraznit kvalitu i rozmanitost práce českých designérů, kteří se těmto komoditám věnují. Výstava, jejíž vznik iniciovala Česká centra, přitom moderní designérské kousky zasazuje do kontextu jejich historických předchůdců a poukazuje tak na rozličné aspekty vývoje české tradice výroby skla a porcelánu. Více informací zde. 

Vernisáž výstavy BRILLIANT BY DESIGN, která mapuje kontext českého designu skla a porcelánu. Foto: Anna PleslováOTTO WICHTERLE - český vědec a vynálezce

Příběh kontaktní čočky

Česká centra využívají významných výročí let 2011, 2012 a 2013 k připomenutí neobyčejného příběhu prof. Otto Wichterleho. Celou sérii akcí připravila ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i. Pod záštitou předsedy Akademie věd ČR prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc. je projekt od roku 2011 prezentován v ČR a v  popularizované podobě zavítá do zahraničí. Více informací o projektu naleznete zde.


 


 JIŘÍ TRNKA - VE SLUŽBÁCH IMAGINACE

"Žádná definice v umění nemá nikdy pravdu"

Spolu se svými partnery jsme připravili ke stému výročí narození Jiřího Trnky, jež bylo zařazeno do oficiálního seznamu výročí UNESCO pro rok 2012, výstavní projekt obsahující řadu zajímavých programů. Kurátorky Lucie Vlčková z UMPRUM a Michaela Mertová z NFA vytvořily dohromady panelovou výstavu představující reprezentativní výběr z Trnkovy rozsáhlé tvorby. Více informací o projektu naleznete zde.


 

Hodnocení: 3 Hodnoceno: 2x Průměr: 3

Ohodnotit: 1 2 3 4 5
(5 = nejlepší, 1 = nejhorší)


Naši partneři

 

 

 

 

Doporučujeme