Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Projekty

Iniciujeme a realizujeme vlastní projekty

Prezentujeme významné české projekty v zahraničí. Často jsme iniciátory vzniku nových. V poslednim období některé z nich přímo produkujeme.HANDMADE DREAMS

Výstava Handmade Dreams představuje v kurátorském výběru Petra Nového (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou) aktuální tendence v české bižuterii, a to od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize reprezentované výběrem z vítězných prací z designové soutěže Mistr křišťálu. Své místo ve výběru naleznou i české šperkařské značky pracující s bižuterními polotovary. Podrobné informace o projektu zde.

 


 

NOC LITERATURY

Literární happening

Česká centra pořádají letos již devátý ročník Noci literatury. Projekt vychází z předpokladu, že literatura je jedinečným tvůrčím médiem zachycujícím zásadní dialog mezi hlasy jednotlivců a hodnotami společnosti, ve které žijí, je nástrojem vzájemného porozumění a kulturní výměny a napomáhá odstraňovat komunikační bariéry.

Záměrem projektu je netradičním způsobem přiblížit veřejnosti současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení, která se během jednoho večera uskuteční na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy. V průběhu osmi let mohli návštěvníci poznat zajímavá místa pražské Letné, Smíchova, Libně, Malé Strany a dalších městských částí. Trojí atraktivitou projektu, tedy spojením zajímavého textu, neobvyklého místa a originální prezentace, usiluje projekt o vytvoření jedinečného kulturního zážitku pro širokou veřejnost. Více informací o projektu naleznete zde.

 


CENA SUSANNY ROTH

Mezinárodní překladatelská soutěž je určena pro mladé překladatele z českého jazyka. Jejím cílem je podpora mladých zahraničních překladatelů a bohemistů, stejně jako podpora českých autorů v jejich přístupu k zahraničním čtenářům.

Soutěž, nesoucí jméno po renomované švýcarské bohemistce a překladatelce Susanně Roth (1950-1997), která se výraznou měrou zasloužila o propagaci soudobé české literatury v zahraničí, pořádají Česká centra (ČC) ve spolupráci s Literární sekcí Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU).   Podrobné informace o soutěži zde.


BRILLIANT BY DESIGN

Brilliant By Design je název výstavy českého skla a porcelánu, organizovaná Českými centry na podporu Českého designu a kreativních průmyslů. Jejím cílem je zdůraznit kvalitu i rozmanitost práce českých designérů, kteří se těmto komoditám věnují. Výstava, jejíž vznik iniciovala Česká centra, přitom moderní designérské kousky zasazuje do kontextu jejich historických předchůdců a poukazuje tak na rozličné aspekty vývoje české tradice výroby skla a porcelánu. Více informací zde. OTTO WICHTERLE - český vědec a vynálezce

Příběh kontaktní čočky

Česká centra využívají významných výročí let 2011, 2012 a 2013 k připomenutí neobyčejného příběhu prof. Otto Wichterleho. Celou sérii akcí připravila ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i. Pod záštitou předsedy Akademie věd ČR prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc. je projekt od roku 2011 prezentován v ČR a v  popularizované podobě zavítá do zahraničí. Více informací o projektu naleznete zde.

 


 JIŘÍ TRNKA - VE SLUŽBÁCH IMAGINACE

ČESKÁ CENTRA ŽIJÍ TRNKOU! Jedna z nejvýraznějších osobností českého animovaného filmu a ilustrační tvorby Jiří Trnka by v pátek 24.2.2012 oslavil své nedožité sté výročí. Svět si tohoto enfant terrible české animace připomene v rámci velkolepých oslav pořádaných na počest jeho jubilea.

"Žádná definice v umění nemá nikdy pravdu" 

Spolu se svými partnery jsme připravili ke stému výročí narození Jiřího Trnky, jež bylo zařazeno do oficiálního seznamu výročí UNESCO pro rok 2012, výstavní projekt obsahující řadu zajímavých programů. Kurátorky Lucie Vlčková z UMPRUM a Michaela Mertová z NFA vytvořily dohromady panelovou výstavu představující reprezentativní výběr z Trnkovy rozsáhlé tvorby. Více informací o projektu naleznete zde.

 

Hodnocení: 1 Hodnoceno: 1x Průměr: 1

Ohodnotit: 1 2 3 4 5
(5 = nejlepší, 1 = nejhorší)


Naši partneři

 

 

 

Doporučujeme