Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Představení projektu

Brilliant By Design je název výstavy českého skla a porcelánu, organizovaná Českými centry na podporu Českého designu a kreativních průmyslů.

Jejím cílem je zdůraznit kvalitu i rozmanitost práce českých designérů, kteří se těmto komoditám věnují. Výstava, jejíž vznik iniciovala Česká centra, přitom moderní designérské kousky zasazuje do kontextu jejich historických předchůdců a poukazuje tak na rozličné aspekty vývoje české tradice výroby skla a porcelánu.

 České sklo a porcelán patří k nejúspěšnějším vývozním artiklům České republiky, což mimo jiné potvrzuje i jejich hojné zastoupení mezi českými vystavovateli na významném veletrhu Ambiente 2013 ve Frankfurtu nad Mohanem.  K současné vysoké estetické i řemeslné úrovni současné české skleněné a porcelánové produkce nepochybně přispívá i délka zdejší výrobní tradice.

Již od poloviny 19. století se čeští výrobci skla na mezinárodních výstavách prezentovali výrobky, jejichž design byl svěřen do rukou akademicky vzdělaných umělců. I v dnešní době jsou umělci a designéři nedílnou součástí celého výrobního procesu. České sklo i porcelán za svůj úspěch na mezinárodním poli vděčí i odvaze, s níž neustále posouvají hranice toho, co je technicky možné.

Výstava prezentuje designové sklo a porcelán vyráběné současnými českými výrobci. Na příkladech úspěšných, nadčasových vzorů z posledních zhruba stovky let demonstruje kontinuitu těchto výrob u nás. Historické artefakty jsou zobrazeny na fotografiích; návštěvníci tak získají možnost prohlédnout si každý ze současných exponátů zasazený do kontextu vývoje českého skla a porcelánu, a to včetně konkrétních výrobně-technologických postupů.

„Česká centra výstavu iniciovala jako projekt, jehož prostřednictvím chceme prezentovat špičku současné české výroby skla a porcelánu. Tradice a především kontinuita vysoce kvalitního designu i provedení nám pomáhají prosazovat české sklo a porcelán i v extrémně konkurenčním prostředí mnoha světových trhů,“ uvedla Vilma Anýžová, generální ředitelka Českých center.

 Kurátorem výstavy je Petr Nový, ředitel pro odbornou činnost - hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, jež je i hlavním partnerem výstavy; architektem výstavy je známé studio Olgoj Chorchoj. Vystavené exponáty jsou díly následujících návrhářů: František Vízner, Jiří Pelcl, Olgoj Chorchoj, Martin Žampach, Matěj Chabera, Vanda Mocová, Martin Fait, René Roubíček, Arik Levy, Rony Plesl, Zdeněk Lhotský, Jiří Laštovička, Viktor Chalepa a Daniel Piršč.

Popis projektu

 

Přehlídka českého skla a designu pokračuje: Brilliant By Design putuje do Gentu
(tisková zpráva, 12. 3. 2014)

České sklo zářilo na Stockholm Design Week
(tisková zpráva, 11. 2. 2014)


Brilliant By Design ve světě:

VELETRH AMBIENTE / FRANKFURT NAD MOHANEM / 15. 2. – 19. 2. 2013Foto: Tomáš Polák


BRATISLAVA DESIGN WEEK / PISZTORYHO PALAC / 17. 9. -22. 9. 2013
BUDAPEST DESIGN WEEK / PONTON GALERIA / 3. 10. 2013 - 9. 11. 2013
MOSKVA / STROGANOVA AKADEMIE / 25. 11. 2013 - 25. 1. 2014
STOCKHOLM DESIGN WEEK / SO STOCKOHLM / 4. 2. 2014 - 8. 2. 2014
BELGIE / MUSEUM DESIGNU V GENTU / 28. 3 . – 1. 6. 2014
BUKUREŠŤ / GALERIE GALATECA / 9. – 30. 9. 2014


SOFIE / ČESKÉ CENTRUM SOFIE / 6. 11. – 31. 12. 2014
VILNIUS / Museum of Applied Artsin Vilnius/ 11. 6. - 6. 9. 2014


Fotogalerii z proběhlých výstav naleznete na: www.facebook.com/BrilliantByDesign

 

 


Brilliant By Design

 


Partneři

 

Organizátor:  

 

 

 

Hlavní partner: 


 

 

Partneři: