Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Antonín Holý: Česká věda bojuje s viry

Představení projektu

Výstava představuje formou unikátního exponátu jedinečné momenty ze soukromého i pracovního života významného vědce – chemika Antonína Holého. Jde o neopakovatelné amatérské i profesionální záběry, které návštěvníka provedou pestrým vědeckým prostředím, ve kterém profesor Holý pracoval a kde učinil své zlomové objevy při vývoji nových léčiv určených k léčbě virových onemocnění (AIDS, hepatitida B a další).

Příběh, který exponát vypráví, přibližuje Antonína Holého nejen jako člověka a vědce, za kterým stála mnohaletá mravenčí práce, ale také jako člověka se štěstím potkat správné lidi ve správný čas.

Projekt je unikátní obsahem i formou představení. Zájemci o vědu se například dozvědí, jak se liší bakterie od viru a jaký je rozdíl v přístupu k jejich eliminaci. Znázorněna je také nezbytnost mezinárodní odborné spolupráce, jejímž výsledkem jsou preparáty vyvinuté prof. Antonínem Holým.

Výstava vznikla z iniciativy Českých center a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR a Národním technickým muzeem v Praze. Autorem expozice je výtvarník Jáchym Šerých.

Popis projektu a realizace

 

Promo video Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR

Publikováno 16. 6. 2014
Krátké seznámení s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR


Fotogalerie

 

  
  

 

Fulleren – model molekuly uhlíku s popisem života a vědeckých objevů Antonína Holého