Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Cena Susanny Roth

Mezinárodní překladatelská soutěž je určena pro mladé překladatele z českého jazyka. Jejím cílem je podpora mladých zahraničních překladatelů a bohemistů, stejně jako podpora českých autorů v jejich přístupu k zahraničním čtenářům.

Soutěž, nesoucí jméno po renomované švýcarské bohemistce a překladatelce Susanně Roth (1950-1997), která se výraznou měrou zasloužila o propagaci soudobé české literatury v zahraničí, pořádají Česká centra (ČC) ve spolupráci s Českým literárním centrem.

První ročník soutěže, pořádaný u příležitosti výročí Bohumila Hrabala, proběhl s velkým úspěchem v roce 2014.

 


 

2017

Překládané dílo

Bianca Bellová: Jezero (nakl. Host, 2016).

Rybářská vesnice někde na konci světa. Jezero, které vysychá a zlověstně obnažuje břehy. Muži mají vodku, ženy starosti a děti si škrábou ekzémy. Co má Nami? Nami nemá nic, jen bábu s tlustýma rukama. Nami nemá nic, jen život před sebou: první lásku, o kterou ho připraví ruští vojáci, a pak všechno to další. Ale když život začne na úplném konci světa, možná že skončí na jeho začátku. Tento příběh je totiž starý jako lidstvo samo. Je to pouť hrdiny, chlapce, který se na cestu vydá jen s uzlíčkem nervů a kabátem po dědkovi. Musí jezero přeplout, obejít a nakonec se potopit na jeho dno pro největší tajemství.

 

 


 

Účast v soutěži
 • Česká centra: Budapešť, Kyjev, Londýn, Milán, Sofie, Soul, Tokio, Varšava, Vídeň 
 • Zastupitelské úřady ČR: Bělehrad, Minsk

Počet došlých překladů: 100

Ocenění překladatelé
 • Bulharsko - Cvetelina Stoilova
 • Itálie - Giulia Paleari
 • Japonsko - Šino Kubota
 • Jižní Korea - Pak Kjong-mi
 • Maďarsko - Dóra Veress
 • Polsko - Anna Maślanka
 • Srbsko - Maša Pješčić
 • Ukrajina - Viktoriia Dehtiarenko
 • Velká Británie - Julia Sutton-Mattocks

Vítězný překlad nebyl vyhlášen v Bělorusku a ve Švýcarsku.
Ve Velké Británii bylo navíc uděleno čestné uznání společnému překladu Chrise Whitea a Genevieve Silk.

Tisková zpráva k letošnímu ročníku ke stažení zde.

 


 

O Susanně Roth (1950−1997)

Významná švýcarská překladatelka, bohemistka, literární kritička a vědkyně. Česky se začala učit na počátku sedmdesátých let v Curychu, v r. 1972 dostala stipendium na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 1992 založila českou pobočku nadace Pro Helvetia v Praze, později zastupovala tuto nadaci v Bratislavě; organizovala kulturní výměny, zprostředkovávala stipendia, výstavy, koncerty či divadelní zájezdy. Mezi české autory, jejichž díla přeložila, patří Daniela Hodrová, Petr Chudožilov, Josef Hiršal, Bohumila Grögerová, Jiří Kratochvil, Ladislav Klíma, Eda Kriseová, Jan Trefulka a především Milan Kundera a Bohumil Hrabal. Je autorkou knihy Laute Einsamkeit und bitteres Glück: Zur poetischen Welt von Bohumil Hrabals Prosa (Bern, 1986; česky Hlučná samota a hořké štěstí Bohumila Hrabala: K poetickému světu autorových próz, Praha, 1993) a editorkou sborníku Hommage à Bohumil Hrabal (Frankfurt am Main, 1989).

 


 

Cena Susanny Roth 2016

Cena Susanny Roth 2015

 


 

 

 

Zaměření

Soutěž je určena pro začínající překladatele do 40 let, jejichž úkolem je překlad současné české prózy autorů obdobného věku.                             

Více zde - výzva 2017

 

Kontaktní osoba

Anna Hrabáčková - odd. kulturní diplomacie hrabackova@czech.cz

 

Partner