Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOC LITERATURY

Noc literatury přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení. 

Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Každá z účastnických zemí představí v rámci večera dílo jednoho svého současného autora. Projekt se uskuteční v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v České republice - Světa knihy. 

Čtení probíhají paralelně na všech místech od 18.00 do 23.00, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Poslední čtení začne ve 22.30. Místa jsou situována blízko sebe, aby jich návštěvníci akce stihli za večer navštívit co největší počet.


Pro další informace sledujte Facebook Noci literatury a webové stránky projektu.


 

HISTORIE PROJEKTU NOC LITERATURY

Když v roce 2006 přišel tehdejší generální ředitel Českých center Jan Bondy s nápadem realizovat „přehlídku úryvků světové literatury“, nikdo by nepomyslel, že během několika let se z komorní akce pro pár desítek účastníků stane obří projekt, který každoročně přiláká 8 000 návštěvníků. První čtení se uskutečnilo v Galerii Českých center v Rytířské a dále  na několika vybraných místech. Původně se četlo jen v Praze. V roce 2011 však nastal zlom. Česká centra získala grant Culture. Díky tomu se projekt European Literature Nights  dostal  do dalších šestnácti evropských zemí. Během uplynulých let se z relativně malého projektu stal jeden z nejrozsáhlejších literárních happeningů s mezinárodním přesahem. Za dobu svého konání představil jen v Praze více než 180 knih. Každoročně se zvyšuje počet míst a měst, přibývá zájemců o partnerství ze stran renomovaných institucí. V předchozích letech se četlo například na Malé Straně nebo na Starém Městě. Úspěšná setkání s literaturou proběhla také v Libni, na Smíchově, na Letné, na Žižkově, v Dejvicích a loni v Karlíně.

Realizace literárních projektů s mezinárodní účastí tvoří nedílnou součást programové nabídky Českých center. Instituce ročně uskuteční bezmála 250 literárních akcí a osloví více než 900 000 zahraničních posluchačů.

Předchozí ročníky:

Noc literatury v roce 2017 | Nusle a Michle - tisková zpráva

Noc literatury v roce 2016 | Karlín - tisková zpráva

Noc literatury v roce 2015 | Dejvice a Bubeneč - tisková zpráva

Noc literatury v roce 2014 | Žižkov - tisková zpráva

Noc literatury v roce 2013 | Letná a Holešovice - tisková zpráva

Noc literatury v roce 2012 | Smíchov - tisková zpráva

Noc literatury v roce 2011 | Libeň - tisková zpráva

Noc literatury v roce 2010 | Malá Strana

Noc literatury v roce 2009 | Nové Město

Noc literatury v roce 2008

Noc literatury v roce 2007

Noc literatury v roce 2006

 


 

 

 

 


Reportáž z Noci literatury 2018

Autor: Jakub Jahn


Předchozí ročníky: