Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Československá státnost | 1918

Interaktivní digitální výstavní projekt Československá státnost 1918 nabízí zásadní informace o historickém a kulturním dění v době vzniku Československé republiky jazykem 21. století. Projekt obsahuje texty, audio i video a umožňuje divákovi pohybovat se virtuálním prostorem podle svých zájmů. Obsah programu je rovněž zpracován formou grafických koláží jako panelová výstava.

Foto: ČTK

Multimediální interaktivní prezentace

Výstavní projekt prezentuje historická data a události jako příběh, který je komponován z textů i audio a video složek a přibližuje zásadní informace o historickém a kulturním dění v někdejším Československu. Výstava je připravena v klasickém panelovém formátu i rozšířené digitální formě.

Výstava Československá státnost 1918 nabízí stručné seznámení s událostmi roku 1918, osobnostmi 28. října a pestrobarevnou podobou Československé republiky mezi dvěma světovými válkami. Pozadí jejího vzniku ilustrují osudy Československých legií spolu s životopisnými črtami "tří otců zakladatelů" působících v zahraničí (T.  G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika). Ty zároveň představují hlavní milníky pozdějšího vývoje, jeho pestrou podobu dokreslují sondy seznamující návštěvníky s mezinárodními vztahy, společenskou, politickou, hospodářskou a kulturní situací do 2. světové války, jakož i s třiadvaceti ikonickými entitami spjatými s Československem.  

Výstava byla přeložena do 25 jazyků a prostřednictvím sítě Českých center a zastupitelských úřadů ČR putovala v průběhu roku 2018 do celého světa. 

V roce 2019 výstava poputuje do Lucemburku, Groningenu, Nîmes, Aix-en-Provence a dalších destinací.

 

Více informací o projektu:        Mgr. Hana Pištorová, T: +420 234 668 213, pistorova@czech.cz

 


 

Kurátor: Mgr. Lenka Lindaurová

Odborná spolupráce: PhDr. Josef Tomeš, PhD., PhDr. Jiří Suk, PhD. 

Organizátor: Česká centra

Spolupracující instituce: Česká televize, Česká tisková kancelář, Dobrovická muzea, Zdeněk Harapes, Masarykův ústav a Archiv, Akademie věd České republiky, Ministerstvo zahraničních věcí, Muzeum hlavního města Prahy, Muzeum T. G. Masaryka v Lánech, Nadace Langhans Praha, Národní filmový archiv, Národní galerie v Praze, Národní knihovna, Národní muzeum, Národní technické muzeum, Památník národního písemnictví, Poštovní muzeum, Slovenská národná galéria, Tyršův dům, Uměleckoprůmyslové museum Praha, Vojenský historický ústav Praha a Bratislava

Grafika:                                         Robert Jansa, Petr Bosák

 

 
FOTOGALERIE

Výstava 1918 - 1968, Santiago de Compostela

Výstava 1918 - 1968, ČC Rumunsko

 

Výstava 1918 - 1968, ČC Rumunsko - Cluj

 

Výstava 1918 - 1968, ČC Soul