Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

VZPOMÍNKY NA ROK 1918: Bod zvratu pro Evropu

11. dubna 2018

Jaký význam má rok 1918 pro dnešní evropskou politiku a společnost? Jakou roli historie sehrála v představách o Evropě 21. století?

Česká centra ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Centrem pro výtvarné umění BOZAR, Finským institutem pro Benelux, organizací Culture Action Europe a EUNIC cluster Praha, by Vás ráda pozvala na debatu o těchto tématech, která se bude konat v Knihovně Václava Havla v Praze dne 11. dubna 2018 od 16:30 do 20:30.

Historici, novináři, učitelé a další řečníci ze 7 evropských zemí budou porovnávat své pohledy a diskutovat nad současným významem roku 1918, a to zejména s ohledem na výklady připisované roku 1918 po dobu celého 20. století. Diskuse by měla vést k lepšímu porozumění roku 1918, jeho následkům ze západní a středoevropské perspektivy a jak toto vnímání formuje dnešní názory, jakým způsobem se v jednotlivých zemích mění interpretace historie a potažmo její možný dopad na politiku mezi zeměmi EU.

Debata bude probíhat v angličtině se simultánním překladem do češtiny.

 

NÁVRH PROGRAMU:

16:30 Úvodní projevy:
Zástupci Knihovny Václava Havla a Českých center

17:00 - 18:30 Vnímání roku 1918 ve "starých" a "nových" státech
Jak se na události roku 1918 dívají země, jež bývaly říše, i nově vzniklé národy - přetrvávají neustálé rozdíly? Cítíme nostalgii, spokojenost, hořkost, lhostejnost? A jaký význam mají příběhy roku 1918 pro budoucnost Evropy? Mají vliv na dnešní politiku a společnost? Pokud ano, jaký.

Moderátor:
Adéla Gjuričová, historička

Řečníci:
Maďarsko - György Csepeli , sociální psycholog
Slovensko - Miroslav Michela, historik
Rakousko - Barbara Tóth, novinářka
Česká republika - Jan Hanzlík, historik

18:30 - 19:00 Přestávka

19:00 - 20:30 Vnímání roku 1918 v západní a střední Evropě
Existují rozdíly v pohledu na rok 1918 mezi západní a střední Evropou? Pokud ano, jaké jsou a jak se odrážejí různými přístupy k dnešní realitě? Je rok 1918 vnímán také jako rok vzniku nových států západní Evropy? Jak je nahlížen rozpad starých říší v Belgii a Finsku?

Moderátorka:
Pavlína Kvapilová, novinářka

Řečníci:
Belgie - Machteld Venken, docent Vídeňské univerzity
Finsko - Kalle Kallio , ředitel Werstas muzea práce ve Finsku
Česká republika - Václav Kuneš, učitel historie
Polsko - Lukasz Jasina, historik

Vstup je zdarma. Registrace nutná zde >>>

Více informací o debatě i na FB události.

Více informací o přednášejících naleznete zde:

 

VZPOMÍNKY NA ROK 1918 VE FILMU

9. – 18. dubna 2018

Rok 1918 byl pro mnohé Evropany důležitým historickým mezníkem – některé rozdělil, jiné spojil. Nyní máme možnost si prostřednictvím filmových pláten ukázat, jak se rok 1918 podepsal na poválečném vývoji politické a společenské situace v různých státech Evropy. Série zahraničních filmových promítání, které budou doplněny o krátké diskuze se zajímavými hosty, nám připomene nejen významný rok 1918, ale také uplynulé události v Evropě v průběhu celého století.

Budete například moci shlédnout italský snímek Louky zase pokvetou, příběh z první světové války, doprovázený debatou s odborníkem Marcem Patricellim. Nebo se přidat k putování střední a východní Evropou, bývalým rakousko-uherským teritoriem, s rakouským režisérem Paulem Rosdym, který svým komentářem doprovodí svůj dokument Nový svět. Nebo se pobavit při polské komedii Paničky Dulské, která mapuje rodinu Dulských napříč stoletím. Následovat bude debata s mladým polským historikem Łukaszem Jasinou.

Filmy jsou promítány v originálním znění s anglickými titulky. Po každém promítání bude následovat moderovaná diskuze s významným hostem.

Kdy: 9. – 18. dubna 2018

Kde: Italský institut, Šporkova 335/14, 118 00, Praha 1

Vstup na všechna promítání je zdarma. Registrace není povinná.

Více informací k filmům i na FB události.

 

Program:

 

 

 

Více informací o filmech a hostech naleznete zde: