Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.7.2017 13:00

Stop motion filmy Michala Žabky na festivalu v Barceloně

Na druhém ročníku festivalu Stop Motion v Barceloně bude představena tvorba uznávaného českého výtvarníka a režiséra Michala Žabky. Projekce cyklu Žabkových filmů natočených v Čechách populární technikou stopmotion se bude konat 1. července ve 13 hodin v Centro Cívico Can Felipa del Poble Nou de Barcelona.

Michal Žabka (Liberec, 1965), režisér a scénarista, absolvoval Vyšší odbornou školu filmovou ve Zlíně a animovanou tvorbu na FAMU. Prvního velkého úspěchu dosáhl s krátkým filmem Babalón (1997), ve kterém vynikl nejen jeho režijní um, ale také talent pro tvorbu loutek. Ačkoliv se věnuje mnoha žánrům, nejvíce se zaměřuje na techniku stop motion, např. ve snímku Vánoční balada (2016), jenž byl zatím posledním dílem tohoto žánru.

Babalón (1997). Nemluvně vyrůstající v rodině alkoholičky a neprůbojného otce může pozorovat to, co je krásné pouze za oknem. Snímek vtipně ukazuje, jak nebezpečné mohou být neuspořádané rodinné vztahy.

Prasavci (2001)V období druhohor žili na Zemi kromě ještěrů také první, drobní savci s poměrně vyvinutým mozkem. Přežít ve světě krvežíznivých monster pro ně bylo docela obtížné. Režisér si v tomto filmu hraje s představou, že se naši předchůdci chovali v pravěku stejně, jako my v současné společnosti. Snímek získal v Portugalsku cenu José Abela za nejlepší evropský film na festivalu Cinanima a zvláštní cenu poroty na festivalu v Hirošimě v roce 2002.

Paní G. (2001).Paní G. je loutková „lovestory" prošpikovaná mnoha humornými situacemi, které mohou vzniknout během soužití muže a jeho nevšední životní partnerky. Očekávat můžete humor, romantiku a občas i napětí. Film získal cenu za nejlepší krátkometrážní animovaný film na festivalu v Terstu.

Účetní a víla (2011). Jednoho dne pracovitý účetní najde v kufru svého auta vílu. Tu zajímají pouze auta a pořád by se chtěla vozit, což přivede účetního málem na mizinu. Tento animovaný film pro dospělé získal v roce 2011 na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Tindirindis ve Vilniusu cenu za nejlepší film.

Vánoční Balada (2016) Nový krátký film Michala Žabky je natočen podle posledního scénáře Břetislava Pojara.  V troskách města zničeného válkou přežívá malý chlapec. Schovává se před bojovými stroji a sbírá zničené hračky.

Akci organizuje festival Stop Motion Barcelona a České centrum Madrid.

Více informací: https://stopmotionbarcelona.com/  

 

 

Místo konání:
Carrer de Pallars, 277, Barcelona
Datum:

1.7.2017 13:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem