Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Pražské jaro / 1968

Pražské jaro / 1968 přiblíží  politický kontext uvolnění v Československu v 60. letech a následnou okupaci sovětskými vojsky, soustředí se však i na pestrost kulturního života v době tohoto společenského jara. Pražské jaro a panelová výstava Jan Palach pokryje historické souvislosti, které předcházely roku 1968. Výstava Český  design mezi lety 1958 – 1968 patří k zlatému fondu nabídky, neboť v „bruselském stylu“ ukáže na československý design doby, filmy ilustrují, jak se s komunismem a jeho táním vyrovnávala společnost a filmaři. Výstava o divadelních hrách Václava Havla přiblíží význam tohoto českého dramatika pro světovou divadelní scénu.


Pražské jaro | 1968

Interaktivní digitální výstavní projekt Pražské jaro 1968 nabízí pohled na dramatické a společenské změny v Československu 60. let jazykem 21. století. Projekt obsahuje texty, audio i video a umožňuje divákovi pohybovat se virtuálním prostorem podle svých zájmů. Obsah programu je rovněž zpracován formou grafických koláží jako panelová výstava.

Foto: archiv Národní muzeum, Sbírka novodobých českých dějin


Design 60. let – sbírka Jana Jeništy

Československý design prožíval své špičkové období v dekádě hned po úspěšném Expu 1958. Styl „Bruselu“ se šířil po celém Československu, pronikal také do okolních zemí a inspiroval jejich tvůrce. Výstava – kurátorský projekt olomouckého sběratele Jana Jeništy – ukáže krásu a univerzálnost „bruselského stylu“ vznikajícího v omezených podmínkách socialistického hospodářství. K dispozici je několik kusů nábytku, sklo, keramika, plakáty apod. Výstavu je možné rozšířit na československo- polskou verzi ve spolupráci s kurátorem a sběratelem Filipem Spekem a za podpory Polských institutů.


Jan Palach

Výstava o životě a osudu Jana Palacha na pozadí událostí v Československu. Zahrnuje také informace o architektonické soutěži na rodný dům Jana Palacha, který se stane jeho muzeem.


Václav Havel – občan a dramatik

Výstava zachycuje inscenace Havlových her od počátku 60. Let do současnosti a to na českých
i zahraničních scénách. Fotografie z inscenací doprovázejí fotografie a dokumenty ze života Havla
a jsou doplnění krátkými komentáři.


 

            

Kurátoři a hlavní partneři

1968, Pražské jaro
Národní galerie v Praze, Národní muzeum,  Národní knihovna, Umělecko-průmyslové museum, galerie Langhans, ČTK, Památník národního písemnictví, Národní technickém muzeum, Muzeum umění Olomouc
kurátor: Lenka Lindaurová

Václav Havel – občan a dramatik
Institut umění – Divadelní ústav
kurátor: Helena Albertová (Institut umění – Divadelní ústav)

Jan Palach
Národní muzeum

 


 
Nenechte si ujít akce pořádané v rámci oslav výročí v roce 2018 a sledujte programovou nabídku Českých center v zahraničí!