Czemoji

Czemoji © Soňa Juríková

Czemoji jsou emotikony pro každého správného Čecha – může je používat opravdu kdokoli, ať už přemýšlí, co k nedělnímu obědu nebo co si vzít s sebou na výlet do lesa. Jsou volně ke stažení jako samolepky do Slacku, WhatsAppu a fungují i v příbězích na Instagramu.

Původně vznikly v roce 2019 jako semestrální práce Soni Juríkové na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě pod vedením Pala Bálika a na podzim roku 2020 byly zprovozněny pro používání pro veřejnost. Původním záměrem ale nebyly české emotikony, nýbrž redesign těch klasických, jaké všichni známe z každodenní komunikace. „Překreslování emotikon mě po prvních pokusech přestalo bavit, chyběla mi tam vlastní invence. Tak jsem začala přemýšlet, co mi vlastně v těch obrovských sadách emotikonů chybí – a bylo to právě něco českého, našeho." vysvětluje autorka.

180 emotikonů zobrazuje stereotypy, klasická jídla, tradice nebo třeba výbavu na trampský výlet. Designérka stále pracuje na dalších a rozšiřuje přehlídku obrázků. „Česká kultura je vizuálně velmi bohatá, takže o inspiraci není nouze. Mezi mé nejoblíbenější patří určitě chlebíček, ale také mě baví třeba ty velikonoční – pomlázka mezi emotikony opravdu chyběla." uzavírá Soňa Juríková.

Instagram Czemoji: https://www.instagram.com/czemoji/

Autorka

Soňa Juríková je grafická designérka a ilustrátorka z Prahy. Je absolventkou Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Je držitelkou řady ocenění – její bakalářská práce (Slabikář) se umístila na 2. místě v soutěži Nejkrásnější kniha ČR. Za knihu s názvem Písmenková polívka získala prestižní cenu poroty na Belma Award, která každý rok oceňuje nejlepší evropské učebnice. Další ocenění přišla z Národní ceny za studentský design. A bez povšimnutí nezůstaly ani Czemoji – začátkem prosince loňského roku získaly hlavní cenu ve studentské kategorii prestižní Národní ceny za design, kterou uděluje Slovenské centrum designu a Ministerstvo kultury Slovenské republiky. 

Czemoji na sociálních sítích Českých center

Ve spolupráci s autorkou Czemoji Soňou Juríkovou vznikla série příspěvků, díky kterým budou moci Česká centra v zahraničí prezentovat vtipnou a vizuálně zábavnou formou typicky české tradice, zvyky nebo jídla na sociálních sítích. 

Kolekce Czemoji je k dispozici ke stažení zde.

Mohlo by vás zajímat

26. 2. Články
Anny Ondra © Zdeňka Kudrnová

Hrdinkou týdne je Anny Ondráková

Herečka, která se prosadila na českém, německém a rakouském stříbrném plátně. Světový věhlas získala díky dvěma snímk...

26. 2. Články
Vyhlášení komiksových cen Muriel

Vyhlášení komiksových cen Muriel

23. února ve 20:00 proběhlo na ČT Art slavnostní předávání již čtrnáctého ročníku komiksových cen Muriel 2020.

25. 2. Články
Asociace společenské odpovědnosti spouští e-shop dobra

Asociace společenské odpovědnosti spouští e-shop dobra

Asociace společenské odpovědnosti, která propojuje organizace se zájmem o plnění Cílů udržitelného rozvoje spouští zb...