EUNIC je evropskou sítí národních kulturních institutů s 36 členy ze všech členských států EU. Členové EUNIC pracují v oblasti umění, jazyků, mládeže, vzdělávání, vědy, společnosti, mezikulturního dialogu a rozvoje. Na místní úrovni se členové EUNIC spojují ve více než 100 klastrech - ve městech, regionech a zemích - za účelem spolupráce na společných projektech a programech a podpory role kultury ve vnitřních a vnějších vztazích EU.
Česká centra jsou členy sítě EUNIC od roku 2006, tedy od jeho založení. Členství v síti EUNIC přináší posílení prestiže ČR v mezinárodních projektech, získání a výměnu odborných informací a zkušeností či možnosti čerpání fondů v této síti.
Ústředí Českých center funguje jako Focal Point, to znamená, že je zástupcem členských organizací jmenovaným k úzké spolupráci na záležitostech EUNIC. Informuje místní členy EUNIC o dění v síti EUNIC a je primární spojkou mezi daným regionem/zemí a Bruselskou kanceláří EUNIC Global. Kontakt na Focal Point.
EUNIC je řízen z Bruselu kanceláří EUNIC Global a financován jak Evropskou komisí, tak vlastními poplatky jeho členů. Více informací o EUNIC lze najít na webových stránkách.
Ústředí Českých center hraje v rámci sítě EUNIC důležitou roli.
Funguje jako Focal Point pro Českou republiku, díky čemuž může organizovat mezinárodní vzdělávací workshopy, úzce spolupracuje s Pražským klastrem a v rámci této spolupráce se podílí na řadě společných projektů.
Cluster Fund je peněžní fond, do kterého přispívají jednotliví členové EUNIC a ze kterého jsou každoročně financovány společné projekty jednotlivých klastrů. V roce 2020 jsou například financovány projekty:
Všechny zmíněné projekty probíhají se zapojením místních poboček Českých center.
European Houses of Culture jsou projektem financovaným EU v řízení EUNIC. Kancelář EUNIC Global projekt řídí a provádí hlavní akce projektu, od mapování a přípravy výzvy k vyhodnocení projektu a podávání zpráv Evropské komisi.
Webináře jsou pravidelnou součástí vzdělávacího balíčku, který kancelář EUNIC Global v Bruselu nabízí členům EUNIC. Témata webinářů se různí – od fungování EUNIC a jeho vztahu k EU přes evropské programy na podporu kultury až po sdílení zkušeností a best practices mezi jednotlivými členy EUNIC.
Job Shadowing je další ze vzdělávacích iniciativ, které EUNIC podporuje. Jde o několikadenní stáž zaměstnanců kulturních institutů v jedné z ostatních organizací, které jsou členy EUNIC. Job shadowing úspěšně odstartoval v roce 2019 a pokračuje i letos.
Všichni ředitelé Českých center v zahraničí jsou členy místních klastrů, často jim také předsedají na pozicích prezidentů. Ústředí Českých center také propůjčuje plné členství v EUNIC zastupitelských úřadům a generálním konzulátům v místech, kde kanceláře Českých center nejsou.