A jste si s tím jistí? O jedné změně v českém předložkovém systému

Čt 11. 03. 2021 11:00 Online událost

On-line přednáška o češtině: A jste si s tím jistí? O jedné změně v českém předložkovém systému.

U příležitosti Evropského dne jazyků vás srdečně zveme ke sledování on-line přednášky o češtině Mgr. Hany Prokšové, Ph.D. z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace Filozofické fakulty UK s názvem A jste si s tím jistí? O jedné změně v českém předložkovém systému.

Přednáška bude vysílána v českém jazyce přes platformu Zoom ve čtvrtek 11. 3. 2021 od 18:00 (GMT+1) 
 
Anotace 

S čím si mažete chleba? Trápíte se s problémy? Jezdíte s tramvají? Změny v gramatickém systému, třeba právě ve slovesných vazbách, jsou sice méně dynamické a pro veřejnost i méně atraktivní, než je obohacování slovní zásoby, ale o našem pojímání světa vypovídají hodně. Čeština využívá pro vyjadřování vztahů v jazyce rozvinutý systém pádů a předložek. Pádový i předložkový systém se neustále mění. Odráží se v něm naše chápání světa. Při setkání si budeme povídat o pronikání předložky S do všech českých 7. pádů, které jí to v češtině dovolí, a o jazykové změně gramatikalizaci, principech analogie, unifikace a o tom, jak na sebe jazyky působí ve společném areálu. 

Mgr. Hana Prokšová, Ph.D., (*1986) vystudovala český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě UK v Praze, kde i nadále působí. Je také vědeckou pracovnicí oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český AV ČR. 

Prosím, pro sledování se registrujte zde:  https://forms.gle/yHi5xdbjo9b1cLHx6 

Na e-mail uvedený v registraci Vám v den vysílání přijde odkaz, kde si přednášku spustíte. (Pokud e-mail zadáte špatně, odkaz nemůže dorazit.)

Partneři této události

Informace o události

  • Název události: A jste si s tím jistí? O jedné změně v českém předložkovém systému
  • Datum: Čt 11. 03. 2021
  • Čas: 11:00
  • Adresa: Online událost

Podobné události