Jazzman versus špioni: Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky

12. 01. 2021 09. 03. 2021 Online událost

Umění a kultura jsou mocnou zbraní diplomacie – od jazzových turné Louise Armstronga po novou pobočku Louvru v Abu Dhabí. Svou roli hrají i v české zahraniční politice. Nový podcast Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky v sérii pěti dílů odhalí klíčové momenty, kdy kultura změnila mezinárodní vztahy. Pozve exkluzivní hosty, kteří okomentují, jak je tomu dnes. Od 12. ledna 2021 nás uslyšíte na všech podcastových platformách. Na projektu se spolu s Českými centry podílely Institut mezinárodních studií Univerzity Karlovy a Ústav mezinárodních vztahů.

Autorkou podcastu je Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel. Dlouhodobě se zabývá výzkumem kulturní diplomacie, především jejími současnými trendy a popularizací dané oblasti. Nový podcast tak rozhodně nevznikl náhodou. Měl by ukázat souvislosti mezi zahraniční politikou a uměním.

JITKA PÁNEK JURKOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA BRUSEL:

Kulturní diplomacie nás obklopuje v běžném životě, jen si toho možná nejsme vědomi. Státy používají kulturu k tomu, aby vyprávěly svůj příběh zahraničnímu publiku. Historie kulturní diplomacie je barvitá, plná jazzu a konfliktů, setkávání ředitelů galerií a špionů. V podcastu chceme ukázat, kde se vzalo přesvědčení, že umění může výrazně ovlivnit mezinárodní vztahy, a proč je důležité o kultuře jako prostředku zahraniční politiky vědět i dnes.

Petr Drulák, Ústav mezinárodních vztahů:

Podcast Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky je prvním komplexním oknem do světa, kde spolu umění a zahraniční politika mohou, pokud jsou správně uchopeny, v symbióze hrát důležitou roli.“

Série se dotkne mimo jiné angažmá americké CIA v propagaci abstraktního expresionismu, ambicí nastupujících velmocí typu Číny na poli kulturní diplomacie nebo inovativních trendů nastolovaných skandinávskými státy. Zaměří se ale i na českou kulturní diplomacii.

Eliška Tomalová, vedoucí Katedry evropských studií IMS FSV UK:

Chtěli jsme se posluchačům přiblížit také praktický rozměr kulturní diplomacie: Kdo rozhoduje o tom, který orchestr bude zemi reprezentovat? Jakou roli přitom hrají sami umělci? Jak kulturní diplomacii ovlivnila pandemie Covid-19?

V pěti dílech, které budou od 12. 1. 2021 do 8. 3. 2021 postupně publikovány na všech podcastových platformách, se série bude věnovat původu kulturní diplomacie, jejímu praktickému fungování, novým trendům a v detailu i České republice. V každém díle vystoupí několik exkluzivních hostů – od diplomatů přes umělce po odborníky na vybraná témata.

Podcasty jsou k dispozici na Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

Tisková zpráva je k dispozici ke stažení níže:

Další události

Kultura, věda a image státu: Veřejná a kultur...

17. 02. 2021 09. 03. 2021
  • Společenské vědy
  • Vzdělávání

Episody podcastů

12. 1. Podcasty
Díl 1. K čemu je umění v mezinárodní politice

Jazzman vs. špioni #1

Díl 1. K čemu je umění v mezinárodní politice

26. 1. Podcasty
Jazzman vs. špioni #2

Jazzman vs. špioni #2

Díl 2. Příběh o svobodě, příběh o štěstí: Kultura a image státu

9. 2. Podcasty
Jazzman vs. špioni #3

Jazzman vs. špioni #3

Díl 3. Od propagandy po dialog: Kulturní diplomacie v praxi

23. 2. Podcasty
Jazzman vs. špioni #4: High-tech 37, Brusel 58 a inovace dnes: Století české kulturní diplomacie

Jazzman vs. špioni #4: High-tech 37, Brusel 58 a inovace dnes: Století české kulturní diplomacie

Od prvorepublikových ambicí přes krátké období nadějí ohraničené Expy v Bruselu a Osace po vznik novodobé sítě Českýc...

Partneři této události

Informace o události

  • Název události: Jazzman versus špioni: Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky
  • Datum: 12. 01. 2021 09. 03. 2021
  • Adresa: Online událost

Podobné události