Adolf Loos – Pioneer of Modern Living

Myšlenky Adolfa Loose, vizionáře v oblasti moderního života, dodnes hluboce ovlivňují způsob, jakým žijeme. Povýšil funkci nad módu, a nikdy tak nevyšel z módy. V sérii on-linových příspěvků si připomeneme 150. výročí jeho narození.

Můžete se těšit na streamované prohlídky Loosových realizací, soutěže, debaty, ale i odborné posty od kurátora Filipa Šenka a stále rezonující Loosovy citáty.

Loosovu osobnost vám blíže představíme na facebooku: stačí se přihlásit k odběru!

Tento projekt, nazvaný Adolf Loos, Pioneer of Modern Living, je součástí Roku Adolfa Loose.

Objevte s námi Adolfa Loose (18. 6.–31. 12. 2020)

Projekt začal 18. 6. 2020 streamovanou prohlídkou Winternitzovy vily s architektem Adamem Gebrianem v rámci programu Překvapivé stavby na Mall TV. Ten byl zároveň součástí on-linové verze prestižního Londýnského festivalu architektury (London Festival ofArchitecture).

23. 7. 2020 jsme navštívili interiér Bauerova zámečku v Brně, kterým nás na Facebooku Českých center provedla architektka Lenka Štěpánková.

20. 8. 2020 od 18:00 nás na FB Českých center čeká premiéra otitulkovaného dílu pořadu Adama Gebriana Překvapivé stavby, nesoucí název Plzeňské interiéry.

V září se bude konat diskuse o vlivu Adolfa Loose na moderní život.

O Adolfu Loosovi

Adolf Loos (1870–1933) byl jedním z nejvlivnějších evropských architektů konce 19. století. Proslavil se zároveň také svým literárním projevem, jímž formuloval základy celého modernistického hnutí. Studoval architekturu v Liberci a v Drážďanech.

Jeho tvorbu výrazně ovlivnil tříletý pobyt ve Spojených státech amerických (1893–1896), kde na něj zapůsobila inovační účinnost amerických průmyslových staveb. Následně žil ve Vídni, kde napsal řadu kontroverzních esejí.

Za zmínku stojí zejména esej Ornament a zločin, v níž vykládá nedostatek ozdobných prvků v architektuře jako známku duchovní síly.

Adolf Loos vyvinul unikátní princip prostorového uspořádání interiéru, tzv. Raumplan, jejž uplatnil při realizaci Müllerovy vily i Winternitzovy vily v Praze.

Kromě jeho soukromých vil je proslulý především svými projekty ve Vídni, například budovou obchodního domu Goldmann & Salatsch na Michaelerplatz, kavárnou Café Museum či americkým barem Kärntner.